Jak dostać kredyt na mieszkanie ?

Banki udzielają kredytów mieszkaniowych w oparciu o własne indywidualne procedury. Wśród stawianych kredytobiorcom wymagań znajdziemy nie tylko zdolność kredytową, ale też odpowiedni staż pracy oraz warunki dotyczące historii kredytowej.

W celu uzyskania informacji o kredycie mieszkaniowym oraz dokumentach wymaganych przez bank do podjęcia decyzji o udzieleniu kredytu mieszkaniowego należy przede wszystkim zapoznać się ofertą wielu banków i dokonać wyboru najkorzystniejszej dla siebie.

Każdy kredytobiorca, zanim podpisze umowę kredytową, zostaje dokładnie sprawdzony przez bank, pod kątem wypłacalności. To dlatego podczas procesu przyznawania kredytu, analizowana jest wysokość zarobków jak również ich źródło. Banki chcą wiedzieć, skąd kredytobiorcy czerpią dochody, aby określić czy są one stabilne. Jest to istotne, ponieważ jeśli Klient przestanie otrzymywać wynagrodzenie, prawdopodobnie przestanie też spłacać kredyt.

Najchętniej widzianymi kredytobiorcami są Ci, którzy otrzymują wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony – wszystkie banki akceptują to źródło dochodów. Różnice pojawiają się natomiast pomiędzy wymaganymi przez banki stażami pracy. Najbardziej liberalny jest bank, gdzie kredyty hipoteczne są dostępne dla Klientów z miesięcznym zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Większość banków oczekuje jednak minimum trzech miesięcy uzyskiwania dochodów z tego źródła.  Za wiarygodne dla banku uznawane jest również zatrudnienie na umowie o pracę na czas określony.

Oczywiście banki uznają również dochody z innych źródeł, takich jak na przykład działalność gospodarcza, jednak w przypadkach takich źródeł dochodów mają większe wymagania. Zazwyczaj wymagają, aby działalność gospodarcza była prowadzona od minimum 12 miesięcy, chociaż zdarzają się oferty, gdzie uwzględniany jest krótszy staż prowadzonej działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, że kluczowe znaczenie dla otrzymania kredytu na mieszkanie jest zdolność kredytowa, która wynika z dochodów kredytobiorcy. Jednak dochody są uwzględniane przez banki na ściśle określonych warunkach, liczy się tu staż pracy jak i źródło dochodów. Banki stosują indywidualne podejście w tej kwestii, dlatego podejście banków do zdolności kredytowej różni się w zależności od banku – jedne banki są bardziej liberalne, a inne bardziej restrykcyjne.

Ważnym czynnikiem decydującym o uzyskaniu kredytu na mieszkanie jest również historia kredytowa. Dobra historia kredytowa nie tylko jest jednym z podstaw decyzji banku o udzieleniu kredytu, ale również wpływa na warunki cenowe kredytu na mieszkanie.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 609665660

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście