Co wpływa na naszą zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową przede wszystkim wpływa wysokość i źródło wynagrodzenia.

Oczywiście, im więcej zarabiamy, tym większy kredyt będziemy mogli zaciągnąć. Ważne jest też jednak, jaką mamy umowę z pracodawcą. Najlepiej widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Gdy mamy umowę na czas określony, bank może od nas wymagać promesy, w której pracodawca wyrazi chęć przedłużenia z nami umowy po okresie, na który została zawarta.

Gorzej wygląda sytuacja osób pracujących na umowę o dzieło czy też zlecenie. Najlepiej, żeby trwały one co najmniej 6 miesięcy, choć niektóre banki i tak mogą do zdolności uwzględnić tylko część naszych dochodów.

W przypadku, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą, najlepiej, żeby trwała ona co najmniej 12 miesięcy, a nasza firma przynosiła w miarę równe dochody.

Kolejnym istotnym elementem, który bank bierze pod uwagę, wyliczając naszą zdolność kredytową, jest historia kredytowa. Bardzo ważne jest, żeby osoba, która chce wziąć kredyt, miała już jakąś historię kredytową.
Oczywiście, nie powinniśmy też mieć w naszej historii kredytowej żadnych problemów ze spłatą poprzednich zobowiązań. Każda taka informacja obniża naszą wiarygodność w oczach banku.

Ważnym elementem branym pod uwagę są też nasze miesięczne wydatki. Bank, wyliczając naszą zdolność kredytową, uwzględni wszystkie nasze opłaty stałe, jak i kwotę codziennych wydatków. Ile wydajemy miesięcznie na życie podajemy sami, ale bank i tak ma wyliczone kwoty, jakie według niego wydaje osoba podobna do nas. Jeżeli podamy mniej, niż wynika z jego danych, i tak uwzględniona zostanie jego kwota.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 571240609

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście