Pełnomocnictwo do kupna, sprzedaży nieruchomości.

Kupno, sprzedaż nieruchomości to bardzo ważny moment w naszym życiu. Jednak z pewnych względów nie zawsze możemy w niej uczestniczyć osobiście. Możemy dokonać jednak tej czynności poprzez naszego przedstawiciela - udzielając mu pełnomocnictwa.

Ze względu na to, że nieruchomości charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną, prawo przewiduje, że umowy kupna - sprzedaży nieruchomości (umowa sprzedaży) posiadać muszą określoną formę. Umowa przedwstępna może mieć formę zwykłej umowy cywilno-prawnej samemu przygotowanej, jednak umowa przeniesienia własności musi mieć formę aktu notarialnego. Jeżeli umowa sprzedaży nieruchomości nie posiadałaby formy aktu notarialnego to byłaby ona nieważna.

Aby ustanowić naszego przedstawiciela do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości musimy udzielić mu pełnomocnictwa. Prawo przewiduje, że pełnomocnictwo musi posiadać taką samą formę udzielenia, jak czynność, którą za jego pomocą będzie realizowana. Jeżeli więc zawierać będziemy umowę przedwstępną w zwykłej formie pisemnej to wystarczy pełnomocnictwo pisemne z dokładnym określeniem czynności - czyli zakup jakiej nieruchomości i na jakich warunkach. W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego lub zawarcia umowy przeniesienia własności, pełnomocnictwo też musi być udzielone w formie aktu notarialnego.

Pamiętać trzeba, że niektóre umowy przedwstępne np. w przypadku prawa pierwokupu lepiej zawierać jako umowy warunkowe w formie aktu notarialnego. Przed transakcją warto skonsultować się z notariuszem lub pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, aby wybrać opcję najbardziej korzystną.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 509261909

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście