Umowa z deweloperem - uwagi

Z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że w umowach zakupu mieszkań zawieranych z deweloperami jest sporo niedozwolonych klauzul.


Pamiętajmy, że nabywca mieszkania ma swoje prawa.

  1. Notariusz - Kupujący mieszkanie ma prawo skorzystać z usług dowolnego notariusza, a deweloper nie może narzucać swojego wyboru. A kiedy deweloper narzucił notariusza przy umowie przedwstępnej, to pamiętajmy, że umowa ostateczna nie musi być zawarta w tej samej kancelarii notarialnej co umowa przedwstępna. Deweloper nie może w umowie przedwstępnej umieścić zapisu, w którym narzuca konkretnego notariusza. Kupujący mieszkanie ma prawo skorzystać z usług dowolnego notariusza.
  2. Koszty eksploatacji mieszkania - zgodnie z prawem właściciel mieszkania jest zobowiązany do ponoszenia opłat związanych z lokalem i nieruchomością wspólną. Natomiast art. 548 Kodeksu Cywilnego stanowi, że ciężary związane z rzeczą sprzedaną przechodzą na kupującego z chwilą jej wydania – w przypadku mieszkania będzie to odbiór lokalu. Kupujący powinien wiedzieć jakie opłaty będzie ponosił. Jeśli takie opłaty nie są wskazane w umowie, to możemy uznać, że jest to jedna z klauzul niedozwolonych.
  3. Koszty umowy deweloperskiej -  zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego koszty sporządzenia umowy deweloperskiej obciążają w równych częściach dewelopera i nabywcę.
  4. Kary umowne - za niedozwolone postanowienie umowne uważa się postanowienie, które nakłada na konsumenta, który nie wykonał zobowiązania lub odstąpił od umowy, obowiązek zapłaty rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego. Zgodnie z orzecznictwem sądowym kary umowne, których wysokość wynosi przynajmniej 5%, są rażąco wygórowane i naruszają interes konsumenta oraz dobre obyczaje.
     

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 508677789

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście