Jaki kredyt gotówkowy ?

Kredyt gotówkowy na pierwszy rzut oka każdemu wydaje się prostym produktem. Potrzebuję pieniędzy, idę do banku i po minimum formalności otrzymuję gotówkę.

W praktyce wybór dobrego kredytu gotówkowego jest trudny. Produkty finansowe, w tym kredyty gotówkowe, stają się coraz bardziej złożone, a niefrasobliwy wybór pożyczki może okazać się niszczący dla naszego portfela. Jak więc wybrać kredyt gotówkowy?

Myśląc o zaciągnięciu kredytu gotówkowego dobrze jest ustalić jakiej kwoty potrzebujesz, jakie raty jesteś w stanie spłacać, czy kredytu nie da się zastąpić innym rozwiązaniem.

Każdy kredyt kosztuje. Głównym kosztem kredytu gotówkowego są odsetki, które trzeba zapłacić instytucji, od której pieniądze się bierze. Natomiast oprocentowanie a koszt kredytu to dwie osobne sprawy.

Oprocentowanie kredytu ustala bank, zazwyczaj w oparciu o marżę i stawkę referencyjną WIBOR. Zazwyczaj na ostateczne oprocentowanie wpływa indywidualna sytuacja kredytobiorcy, m.in. wiek, stan cywilny, wykształcenie, osiągany dochód i jego źródło (umowa o pracę na czas niekreślony/określony, umowa zlecenie). Bardzo ważna jest również historia w Biurze Informacji Kredytowej. Należy zawsze uważać na oferty z bardzo niskim oprocentowaniem. W rzeczywistości może to być oprocentowanie obniżone w promocji na pierwsze miesiące, a następnie rosnące.

Natomiast koszt kredytu to łączne wydatki związane z kredytem.

Na koszt kredytu, poza oprocentowaniem, składać się mogą:

  • prowizja banku,
  • dodatkowe ubezpieczenia (podstawowe ubezpieczenie dołączane do kredytu to ubezpieczenie od utraty pracy. Zwykle w przypadku utraty pracy ubezpieczyciel pokryje kilka rat do czasu znalezienia nowej. Innym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie na życie. Ten rodzaj ubezpieczenia warto rozważyć na wypadek zdarzeń losowych. Niektóre banki uzależniają udzielenie kredytu od zawarcia umowy ubezpieczenia. Niektóre obniżają koszt kredytu w zamian za wykupienie ubezpieczenia. Zazwyczaj jednak koszt ubezpieczenia jest na tyle wysoki, że z zjada pozorny zysk.
  • konieczność nabycia innych produktów banku
     

Kredyt gotówkowy może być spłacany w ratach równych lub malejących. Spłacając kredyt w ratach malejących płaci się mniej odsetek, jednak miesięczna rata jest wyższa.

Innym rozwiązaniem dla osób potrzebujących gotówki może być kredyt odnawialny w koncie osobistym. To rozwiązanie, które jest zwykle sporo tańsze niż kredyt gotówkowy. Mianowicie przy kredycie w koncie odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty. Jeśli nie skorzystamy od razu z dodatkowych pieniędzy, bank nie naliczy nam odsetek.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 785924976

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście