Zdolność kredytowa - jak ją mieć?

Zdolność kredytowa to czynnik rozpatrywany przez bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu. Badając zdolność kredytową bank odpowiada sobie na pytanie, czy danego klienta stać na spłacanie kredytu, o który wnioskuje. W procesie analizy zdolności kredytowej oceniane są dochody jak i zobowiązania.

Zasada jest prosta – im wyższe dochody tym lepiej dla zdolności kredytowej, a zobowiązania zawsze obciążają zdolność kredytową. Oczywiście każdy bank inaczej podchodzi do kwestii zdolności kredytowej, inaczej liczy dochody, akceptuje bądź nie dane źródło dochodu.

Każdy posiadany kredyt obciąża zdolność kredytową. Podobnie jest z kartami kredytowymi i przyznanymi w rachunku osobistym liniami.

Jeżeli są problemy ze zdolnością kredytową, to warto wiedzieć co zrobić, aby podnieść zdolność kredytową.

  1. pozbądź się innych zobowiązań - wszelkie pożyczki czy inne kredyty obniżają zdolność kredytową. Spłata i zamknięcie takich zobowiązań jak pożyczki czy karty kredytowe w znaczący sposób podwyższa naszą zdolność kredytową. W sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie spłacić wszystkich posiadanych pożyczek i kart kredytowych, nowy kredyt na zakup nieruchomości można połączyć z kredytem konsolidacyjnym przeznaczonym na spłatę naszych zobowiązań.
  2. pozbądź się debetu na koncie czy kart kredytowych. Część banków ocenia poziom wykorzystania tych produktów licząc do zdolności kredytowej określony procent od rzeczywistego zadłużenia. Inne banki traktują przyznane limity jako potencjalne zadłużenie w całości i nawet jeśli w ogóle nie korzystamy z naszych kart kredytowych, to w znaczący sposób obniżają one naszą zdolność kredytową.
  3. pomyśl o zaciągnięciu kredytu z osobą trzecią – współkredytobircą.
  4. postaraj się o dłuższy okres kredytowania - zobowiązanie na dłuższy okres zmniejsza miesięczne obciążenia, a to zwiększa szanse na otrzymanie większej kwoty kredytu.
  5. wybierz raty stałe zamiast malejących - przy tych drugich pierwsze należności są wyższe, a to m.in. według nich bank oceni Twoją zdolność kredytową.
  6. zdecyduj się na wcześniejszy zakup na raty - dzięki temu w Biurze Informacji Kredytowej pojawią się Twoje dane jako dobrego, trzymającego się terminów kredytobiorcy

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 505382002

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście