Co warto wiedzieć o księdze wieczystej?

Księga wieczysta powie nam prawie wszystko na temat nieruchomości

Księga wieczysta to istne kompendium wiedzy na temat nieruchomości, dlatego przez zakupem mieszkania, domu czy działki konieczne jest dokładne zapoznanie się z jej zapisami. Dzięki temu można dowiedzieć się właściwie wszystko na jej temat i uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Księga wieczysta jest rejestrem, który przedstawia stan prawny danej nieruchomości. Zawiera ona wszystkie szczegółowe informacje, które umożliwiają identyfikacje nieruchomości, jej właścicieli oraz ewentualne obciążanie z nią związane. Każdy wpis do rejestru jest jawny, a dostęp do nich ma każda osoba w sądzie wieczystoksięgowym. W skład każdej księgi wieczystej wchodzą cztery podstawowe działy.

Księga Wieczysta dział I

Dział I księgi wieczystej składa się z dwóch części. Pierwsza to „Oznaczenie nieruchomości” i zawiera ona dokładne dane na temat identyfikacji nieruchomości, czyli położenie, powierzchnie oraz sposób korzystania z niej. Druga część to „Spis praw związanych z własnością”, która zawiera informacje o prawach związanych z własnością nieruchomości, np. służebność gruntową, udział w nieruchomości wspólnej. Jeśli występuje użytkowanie wieczyste gruntu to wskazana jest data, do której obowiązuje. Gdy nieruchomość użytkowana jest na zasadzie spółdzielczego prawa własności, wtedy wpisana jest jako właściwa spółdzielnia mieszkaniowa.

Księga Wieczy dział II

Dział II księgi wieczystej to „Własność”. Znajdują się w nim wszystkie dane obecnego właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, a w przypadku gdy właścicieli jest kilku to także ich udziały w niej. W sytuacji gdy nieruchomość jest własnością spółdzielczą, to w dziale tym wpisane są osoby mające do niej spółdzielcze prawo własności.

Księga Wieczy dział III

Dział III każdej księgi to „Prawa, roszczenia i ograniczenia”, w którym wpisywane są wszelkie obciążenia i ograniczenia dotyczące nieruchomości. Wśród nich znajdują się między innymi służebności osobiste i gruntowe, roszczenia wynikające z zawartej przedwstępnej umowy sprzedaży, wszczęcie egzekucji czy postępowanie wywłaszczające.

Księga Wieczy dział IV

IV dział księgi wieczystej to „Hipoteka” i zawiera on wpisy hipotek stanowiących zabezpieczenie kredytów lub pożyczek ciążących na nieruchomości z uwzględnieniem: wysokości kredytu, kwoty i rodzaju hipoteki, a także nazwy wierzyciela. W dziale tym znajdują się także hipoteki przymusowe.

Każda zmiana w zapisach księgi wieczystej dokonywana jest w sądzie wieczystoksięgowym na podstawie wniosków o wpis do rejestru nieruchomości. Każdy z wniosków jest jawny, co pozwala w każdym momencie na sprawdzenie czy stan prawny ujawniony w księdze wieczystej nieruchomości nie zostanie zmieniony w związku z oczekującymi na rozpatrzenie wnioskami.

Przed zakupem każdej nieruchomości bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie jej stanu prawnego, a można tego dokonać oczywiście poprzez wizytę w sądzie wieczystoksięgowym. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy wyciągnięcie zwykłego odpisu z księgi wieczystej, który niezbędny jest w trakcie starań o kredyt hipoteczny. Możliwe jest także sprawdzenie księgi przez internet, jednak tylko wtedy gdy rejestr taki prowadzony jest w formie elektronicznej.

Gdy chodzi o zakup nieruchomości na rynku pierwotnym warto sprawdzić także rejestr gruntu. Każdy odpis księgi wieczystej zawiera ostatni stan prawny wpisów razem z informacjami o złożonych wnioskach o jego zmianę. Warto więc przyjrzeć się każdej ujawnionej w odpisie wzmiance. Obecnie większość ksiąg wieczystych prowadzonych jest w formie elektronicznej, co zdecydowanie ułatwia dostęp do nich. Pomaga to dokładnie sprawdzi czy na kupowanej nieruchomości przypadkiem nie ciąży jakiś niespłacony kredyt, czy też na przykład nie mieszkają w niej kłopotliwi lokatorzy.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście