Kredyt na oświadczenie o zarobkach

Czy banki nadal udzielają kredytów na oświadczenie o zarobkach?

Aby w banku otrzymać jakikolwiek kredyt czy inny produkt finansowy konieczne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających własną sytuacje finansową, bo to na jej podstawie obliczana jest zdolność kredytowa każdego klienta. Jeszcze niedawno wyjściem z takiej sytuacji były kredyty na oświadczenie o dochodach, co w znacznym stopniu upraszczało otrzymanie finansowanie. Obecnie jednak, w wyniku zaostrzeń Komisji Nadzoru Finansowego,  ich dostępność jest dużo trudniejsza.

Podstawą obliczenia zdolności kredytowej w przypadku tradycyjnych kredytów konsumenckich są wystawione przez pracodawcę zaświadczenia o okresie zatrudnienia oraz wysokości otrzymywanych dochodów. W przypadku kredytu na oświadczenie, wystarczające jest podanie przez wnioskodawcę kwoty jaką zarabia. Oczywiście w każdym momencie możliwa jest weryfikacja takich oświadczeń, dlatego poświadczenie na nich nieprawdziwych dochodów nie jest dobrym rozwiązaniem, a na dodatek może wiązać się z koniecznością poniesienia prawnych konsekwencji.

Wszystkie banki umożliwiają jednak uzyskanie kredytu na oświadczenie wyłącznie po spełnieniu szeregu różnych wymagań. W najlepszej sytuacji są stali klienci banku, którzy w większości placówek mogą liczyć na takie ułatwienia. Klient posiadając rachunek bankowy w banku, w którym stara się o kredyt na oświadczenie jest zdecydowanie bardziej wiarygodny niż każdy inny. Pozostałe osoby muszą liczyć się z gorszymi warunkami kredytu lub też z odmową jego udzielenia. Część banków ogranicza możliwość udzielenia takiego kredytu wyłącznie do osób wykonujących konkretny zawód, np. lekarzy czy nauczycieli. Możliwe jest także wystąpienie ograniczeń w postaci wieku potencjalnego kredytobiorcy, a bardzo często taki kredyt objęty jest także większym oprocentowaniem niż kredyt udzielany na podstawie zaświadczenia o zarobkach.

W wyniku nowej Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego banki zobowiązane zostały do zaostrzenia polityki kredytowej, co spowodowało, że tylko nieliczne posiadają obecnie w swojej ofercie kredyty na oświadczenie. Co więcej, maksymalna kwota takiego zobowiązania nie przekracza 20 tysięcy złotych, choć zdarzają się także banki, w których możliwe jest uzyskanie w ten sposób nawet 200 tysięcy złotych, jednak z zastrzeżeniem, że oferta dotyczy wyłącznie pracowników sektora publicznego.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście