Realna stopa oprocentowania kredytów i pożyczek

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)  jest to całkowity koszt kredytu wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pozwala na łatwiejsze porównanie ofert, ponieważ oprócz oprocentowania uwzględnia ona także inne koszty kredytu. RRSO uwzględnia nie tylko odsetki i prowizje, ale również inne dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenia, a nawet to, czy kredyt jest spłacany w ratach malejących czy równych. Na wysokość RRSO wpływ ma również czas, w którym klient korzysta z kapitału. I właśnie ten element powoduje, że można mieć problem ze zrozumieniem, ile tak naprawdę kosztuje pożyczka. RRSO dobrze się sprawdza przy porównywaniu pożyczek spłacanych w latach.

RRSO pełni rolę miernika kosztu kredytu, który sprowadza oferty różnych banków do wspólnego mianownika. Pożyczający nie musi się zastanawiać, czy dla rzeczywistego kosztu kredytu ważniejsza jest wysokość oprocentowania, opłat, czy prowizji, ani jak bardzo na cenę wpływa harmonogram spłaty. Koszt jest wyrażony jedną liczbą, dzięki czemu porównanie różnych ofert jest proste: im ta liczba jest wyższa, tym oferta droższa.

Na przykład: firma A chce pożyczyć 100 zł. Pieniądze musisz zwrócić za dwa tygodnie razem z prowizją, która wynosi 25 zł. Razem do oddania 125 zł. Z obliczeń wynika, że koszt to 25% kwoty pożyczki.
Natomiast firma B też oferuje 100 zł na dwa tygodnie, ale cenę podała w formie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która wynosi prawie 23 000 %.

Na pierwszy rzut oka pierwsza pożyczka jest tańsza, tylko że pierwsza i druga pożyczka to w rzeczywistości ta sama oferta. Koszt 100 zł pożyczki udzielonej na 15 dni w firmie A wynosi 25 zł, czyli jej RRSO to 22 711 %.

RRSO musi podawać w umowie każdy pożyczkodawca. Tak nakazuje ustawa o kredycie konsumenckim, żeby konsumenci mogli łatwo porównywać oferty kredytowe.
 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 722263118

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście