Kredyty gotówkowe

Kredyty i pożyczki gotówkowe są najpopularniejszym źródłem pozyskiwania gotówki. Co trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy? 

Do uzyskania zwykłego kredytu gotówkowego bez poręczycieli i zabezpieczeń wystarczy zazwyczaj dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach. A jeśli wniosek o kredyt składają dwie osoby – każda z nich musi złożyć komplet dokumentów.

Coraz popularniejsze są również kredyty – polegające na przyznaniu kredytu gotówkowego na podstawie deklaracji kredytobiorcy. Dodatkową weryfikacją jest tutaj sprawdzenie, czy kredytobiorca nie figuruje w BIK.

Jeśli w ramach kredytu gotówkowego ubiegamy się o konsolidację, czyli zamianę kilku kredytów w jeden, banki zazwyczaj wymagają zaświadczeń o wysokości zadłużenia z banków, w których mamy zaciągnięte kredyty.

Może się także zdarzyć, że w trakcie rozpatrywania wniosku lub po warunkowym przyznaniu kredytu banki mogą wymagać dodatkowych dokumentów, np. wyciągów z konta za ostatnie trzy miesiące, rzadziej potrzebne jest przedstawienie dowodów opłat za mieszkanie.

W ofercie banków można spotkać kredyty gotówkowe z zabezpieczeniem oraz kredyty gotówkowe bez zabezpieczenia. Formą zabezpieczenia może być na przykład poręczenie albo ubezpieczenie.

Zaletą kredytów zabezpieczonych, jest niższe oprocentowanie. Należy się jednak liczyć z dłuższym czasem przyznania kredytu z powodu choćby potrzeby zgromadzenia dokumentów stanowiących zabezpieczenie. 

Ubieganie się o kredyt zabezpieczony przebiega podobnie jak w przypadku niezabezpieczonego. Różnica polega na tym, że po akceptacji wniosku przez bank a przed wypłatą gotówki należy ustanowić zabezpieczenie kredytu. 

Kredyty gotówkowe bez zabezpieczeń mają zasadniczą zaletę: szybkość przyznawania i wypłacania środków. Wadą jest wyższa cena, czyli wyższe oprocentowanie kredytu. Bank w ten sposób zabezpiecza potencjalnie wyższe ryzyko związane z udzieleniem takiego kredytu. 

Przy obecnych ofertach banków najłatwiej jednak sięgnąć po kredyt gotówkowy niezabezpieczony, zwłaszcza jeśli potrzebujemy gotówki szybko, a w dodatku nie mamy możliwości ustanowienia zabezpieczenia. Kredyt niezabezpieczony także łatwiej spłacić wcześniej, zmienić kwotę kredytu na wyższą czy po prostu wydłużyć okres kredytowania.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 660691864

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście