Zdolność kredytowa - czy ją masz?

Zdolność kredytowa - czy ją masz?

Dziś starając się o kredyt hipoteczny czy też każdy inny podstawowym elementem procesu jest wyliczenie zdolności kredytowej.

Przez ostatnie lata banki pod wpływem Komisji Nadzoru Finansowego i licznych rekomendacji (co do okresu kredytowania, liczby lat do liczenia zdolności) oraz sytuacji ekonomicznej na świecie bardziej rygorystycznie podchodzą do zdolności podstawowej klienta.

A co się składa na zdolność kredytową i kiedy ją posiada klient.

Zdolność kredytowa to w przybliżeniu możliwość spłaty raty kredytowej pod odjęciu od dochodów podstawowych kosztów egzystencji.

Każdy bank inaczej liczy koszty utrzymania np. w jednym banku koszt utrzymania jednej osoby to 1000 zł a w innym banku to 596 zł a jest nawet  jedna instytucja co policzy tylko 50 zł (kredyt gotówkowy).

I tak rodzina 3 osobowa  posiadająca dochód na poziomie 4 000 zł i starająca się o kredyt hipoteczny będzie miała zdolność od 430 000 zł na 30 lat kredytu hipotecznego do tylko 279 000 zł w innym banku z tymi samymi parametrami. Taka rozbieżność wynika z dochodu dyspozycyjnego pozostającego po odliczeniu kosztów utrzymania, kosztów związanych z samochodem a nawet z polisą ubezpieczeniową.

Dodatkowo banki inaczej podchodzą do umowy która została zawarta 3 miesiące temu i na 6 miesięcy do przodu a inaczej jak przychodzi klient pracujący od przynajmniej roku i na czas nieokreślony. Tu pojawia się termin ryzyko kredytowe i stabilność dochodu.

Inaczej również bank podchodzi do dochodu z działalności gospodarczej - powinna ona trwać przy kredycie hipotecznym min. 1 rok i oczywiście przynosić dochód, a najlepiej aby były zasady ogólne nie ryczałt czy też karta podatkowa.

Istotnym tez elementem jest punktacja w BIK. Bo należy pamiętać, że każde nasze zapytanie w BIK-u za pośrednictwem banku obniża naszą ocenę punktową, a co za tym idzie zmniejsza szanse na kredyt.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 785924976

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście