Ile trzeba mieć na ratę kredytu?

Rata kredytu to jeden z podstawowych czynników, które stanowią podstawę decyzji o zaciągnięciu kredytu. To w oparciu o wysokość miesięcznej raty decydujemy czy stać nas na spłacanie kredytu czy też nie.

Wysokość raty kredytu wprost zależy od wysokości zaciąganego kredytu. Im kredyt wyższy tym rata wyższa. Liczy się również okres kredytowania i oprocentowanie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę najdłuższe możliwe okresy kredytowania oraz przyjmiemy, że obecnie średnia marża kredytowa wynosi 1,7 %, to przy obecnym poziomie stawki WIBOR 3M średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego można oszacować na 4,4%. Tak niskie oprocentowanie kredytów zawdzięczamy rekordowo niskim stopom procentowym ustalanym przez Radę Polityki Pieniężnej ( RPP).

Do wcześniej wymienionych czynników decydujących o wysokości raty kredytu należy dodać jeszcze jeden – ceny mieszkań, bo to na ich kupno zaciągane są kredyty, tak więc im droższe mieszkanie, tym zazwyczaj wyższy kredyt.

Jak wynika z danych portalu Domy.pl, mediana cen ofertowych w Warszawie wynosi 7,9 tys. zł za m kw., a w Krakowie przeciętnie metr kw. kosztuje 6,5 tys. zł. W takich miastach jak Poznań, Wrocław czy Gdańsk właściciele mieszkań żądają przeciętnie od 5,3 do 5,6 tys. zł za metr powierzchni mieszkania. Najtaniej jest w takich miastach jak Katowice, Łódź czy Bydgoszcz, gdzie za metr trzeba przeważnie zapłacić wyraźnie mniej niż 4 tys. zł.

Załóżmy, że nabywca posiada 20% wkład własny, co mniej więcej odpowiada średniej rynkowej. Kredyt zaciągany jest na 30 lat, w PLN, w systemie rat równych.

Warszawie, trzeba liczyć się z miesięczną ratą na poziomie 955 zł miesięcznie. Katowicach będzie to 445 zł Bydgoszczy 455 zł Łodzi 460 zł.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 535079479

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście