Jaki kredyt wybrać na zakup samochodu - gotówkowy czy samochodowy?

Zamierzamy kupić samochód i sfinansować jego zakup kredytem. Powstaje pytanie co będzie korzystniejsze dla nas, wzięcie kredytu gotówkowego czy samochodowego?

Kredyt samochodowy jest z reguły tańszy niż gotówkowy, gdyż bank ma zabezpieczenie w postaci pojazdu, który to pozwoli na odzyskanie(części) długu, jeśli zostanie sprzedany.

Jest to konkretna rzecz, która ma swoją wartość w przeciwieństwie do gotówkowego kredytu, zabezpieczonego wekslem lub innym instrumentem finansowym, który nie jest „namacalny”.

Kredyt gotówkowy nie musi być przeznaczony na nic konkretnego, cel jest dowolny i z niczego nie musimy się tłumaczyć w przeciwieństwie do kredytu samochodowego. Ten produkt jest związany tylko i wyłącznie z zakupem samochodu i wszelkimi formalnościami tego dotyczącymi, czyli obowiązkiem wyboru konkretnego modelu, roku produkcji, sprzedawcy oraz oczywiście dodatkowych  ubezpieczeń Autocasco.

Kredyt samochodowy jest wart polecenia dla osób chcących kupić nowe auto ponieważ Dealerzy oraz Pośrednicy Finansowi  prowadzą współpracę z bankami i mogą zaoferować bardzo korzystne warunki oraz pomoc w załatwieniu formalności.

Kredyt samochodowy przestaje być atrakcyjny jeśli chcemy kupić kilkuletnie bądź starsze auto. Okres kredytowania zależny jest od wieku samochodu, przeważnie jest to limit 10 lat ( wiek samochodu + kredytowania).

Jeśli samochód ma już 6 lat to kredyt samochodowy zostanie udzielony tylko na 4 lata. Przy starszym pojeździe Bank wymaga oczywiście ubezpieczenia autocasco przez cały okres kredytowania oraz oczywiście kupujący będzie musiał pozałatwiać formalności związane z ustanowieniem zabezpieczenia ( np. zastaw rejestrowy lub częściowe przewłaszczenie) oraz dokonać cesji praw z polisy na bank. Jeśli samochód ulegnie zniszczeniu to i tak będziemy musieli spłacać kredyt do końca.

Podsumowując wychodzi na to że kredyt samochodowy jest korzystniejszy niż gotówkowy przy zakupie nowego samochodu, a gotówkowy jest bardziej elastyczny przy zakupie używanego auta. Gotówka daje jednak większą swobodę, gdyż szukanie samochodu możemy rozpocząć już po otrzymaniu takiego kredytu, przy „samochodówce” takiej możliwości nie ma (najpierw auto, potem kredyt). Nie jest to nowinką, że jednak oprocentowanie kredytu gotówkowego jest najwyższe wśród wszelkich produktów kredytowych na rynku i skutkuje większymi odsetkami. Wybór zależy od tego co jest dla nas ważniejsze, tańsze finansowanie czy większa wolność  wyboru i podjęcia samodzielnej decyzji.

Zawsze jednak można skorzystać z pomocy przy wyborze oferty, ponieważ mamy na rynku zatrzęsienie różnego rodzaju kredytów, pożyczek i samemu jest ciężko się w tym rozeznać.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 785924976

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście