Kredyt konsolidacyjny

Coraz większa liczba osób sięga po kredyty bankowe. Często zdarza się, że jedna osoba spłaca jednocześnie kilka zobowiązań, nad którymi trudno jest zapanować. Wybawieniem z tej sytuacji jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć posiadane kredyty w jedno zobowiązanie. Dzięki takiej operacji możliwe jest przede wszystkim obniżenie miesięcznego kosztu związanego z obsługą zadłużenia, ale także znika konieczność dopilnowywania wielu zobowiązań.

Warunki uzyskania kredytu konsolidacyjnego nie różnią się wiele od tych, jakie obowiązują przy zaciąganiu każdego innego zobowiązania. Klient musi się liczyć z koniecznością poniesienia podobnych kosztów, czyli uiszczenia prowizji za udzielenie kredytu, z jego oprocentowaniem od którego zależy wysokość naliczanych odsetek, czy nawet z obowiązkiem zakupu odpowiedniego ubezpieczenia. Aby klient mógł ubiegać  o kredyt konsolidacyjny, musi posiadać zdolność kredytową.

Istotnym elementem występującym przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego jest pozytywna historia kredytowa. To od niej zależy, czy klient będzie mógł zaciągnąć nowe zobowiązanie. Jeśli w przypadku dotychczas posiadanych kredytów nie wystąpiły żadne opóźnienia w spłacie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł on ubiegać się o konsolidację.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych jest jednak jedna wątpliwość. Chodzi o całkowite koszty takich zobowiązań. Bardzo często dzieje się tak, że na skutek zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, na stosunkowo długi okres, klient łącznie odda kredytodawcy więcej odsetek niż zwróciłby w sumie spłacając kilka kredytów przed ich skonsolidowaniem. Wszystko oczywiście jest spowodowane wydłużenie czasu spłaty - bank ma wobec tego więcej czasu na pobieranie kolejnych odsetek.

Dlatego przed skorzystaniem z kredytu konsolidacyjnego warto dobrze zaznajomić się ze specyfiką tego produktu, i dokładnie policzyć ile tak naprawdę będzie on kosztował. 

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 660691864

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście