Konsolidacja kredytów

Aby zmniejszyć miesięczne obciążenia z tyt. spłacanych rat kredytów, proponuję zamienić dotychczasowe zobowiązania w jeden większy kredyt, z wydłużonym okresem spłaty, a także z mniejszym oprocentowaniem. Pozwoli to wówczas zmniejszyć istniejącą ratę, a tym samym zaoszczędzić dodatkowe środki. Jest to istotne chociażby przy ubieganiu się o kredyty hipoteczne.

Konsolidacja zadłużenia w uproszczeniu polega na zamianie kilku kredytów czy pożyczek w jeden kredyt. Zalet tego rozwiązania jest co najmniej kilka: spłacanie jednej raty zamiast kilku (i to – dodajmy – raty zazwyczaj niższej), brak konieczności pamiętania o terminach spłaty kilku rat czy możliwość otrzymania dodatkowej kwoty na dowolny cel. Kredyty konsolidacyjne nie są w polskich bankach niczym nowym. Oferowane są już od co najmniej kilkunastu lat.

Na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

  • zabezpieczone hipoteczne – w ich przypadku jednym ze spłacanych zobowiązań jest kredyt mieszkaniowy
  • kredyty konsolidacyjne – gotówkowe. Za ich pomocą możemy spłacić kredyty gotówkowe, samochodowe czy zadłużenie z kart kredytowej.

Jeśli poszukujemy skutecznego sposobu na zmniejszenie obciążeń naszego domowego budżetu powinniśmy poważnie zainteresować się możliwością skonsolidowania posiadanych zobowiązań. Część dostępnych na rynku ofert umożliwia spłatę kredytów bez konieczności ponownego płacenia prowizji, a przy tym daje szanse na obniżenie raty. Stosowane są tu dwa rozwiązania:

  • wydłużenie okresu kredytowania – co spowoduje obniżkę raty, ale w dłuższym horyzoncie czasowym zwiększy całkowity koszt.
  •  zastosowanie niższego oprocentowania niż w przypadku obecnie spłacanych zobowiązaniach. Jest to możliwe dzięki temu, że – z punktu widzenia ryzyka ponoszonego przez bank – jesteśmy „bezpieczniejszymi” klientami. Bezpieczniejszymi, czyli takimi którzy lepiej rokują w kontekście przewidywań co do terminowości regulowania nowego zobowiązania.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 604126381

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście