Na co można przeznaczyć pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna - rozwiazanie dłużo tańsze od kredytu gotówkowego.

Zdecydowana większość osób kojarzy finansowanie zakupu nieruchomości z kredytem hipotecznym, który umożliwia kupno działki, mieszkania czy domu. Znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że banki oferują także inny produkt z przymiotnikiem „hipoteczny” w nazwie – chodzi o pożyczkę hipoteczną. Produkt ten ma inną konstrukcję i przeznaczenie niż kredyt. Jakie są te różnice?

Definicja pożyczki hipotecznej nie różni się zbyt wiele od tej dotyczącej kredytu hipotecznego – jest to forma bankowego finansowania, które zabezpieczone jest hipoteką na nieruchomości kredytobiorcy. Różnica pomiędzy obiema produktami tkwi przede wszystkim w celu kredytowania. W przypadku pożyczki środki uzyskane w ten sposób klient banku może przeznaczyć na dowolny cel, a dodatkowo nie musi nawet o nim informować banku. Jedyną wyjątkową sytuacją jest taka, gdy pieniądze mają być przeznaczone na działalność gospodarczą. W przypadku kredytu hipotecznego cel jest konkretnie określony i jest to zakup lub budowa domu oraz ewentualnie spłata zobowiązań w innych bankach.

Występują także inne różnice. W przypadku kredytu hipotecznego w niemal wszystkich przypadkach nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie jest jednocześnie celem finansowania. W przypadku pożyczki hipotecznej natomiast zabezpieczeniem może być tylko taka nieruchomość, której kredytobiorca jest właścicielem. W obu przypadkach nieruchomość stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu, dzięki czemu klient może liczyć na lepsze warunki kredytowe.

W chwili obecnej klienci banków mogą liczyć na finansowanie sięgające nawet 95 procent wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie, choć ostateczne warunki zależą oczywiście od indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta. Maksymalna długość finansowania w postaci pożyczki hipotecznej niedawno została ograniczona poprzez wprowadzenie Rekomendacji S. Nowe zalecenia dla banków ograniczyły maksymalną długość finansowania do 35 lat, choć i na taki okres banki zgadzają się w nielicznych przypadkach. 

Dla klienta banku największe znaczenie mają jednak koszty każdego z produktów. W przypadku pożyczki hipotecznej można mówić o stosunkowo taniej formie pozyskania zewnętrznego finansowania. Bank podejmuje w jej przypadku mniejsze ryzyko w związku z wysokiej jakości zabezpieczeniem, dlatego też jest skłonny przedstawić klientowi atrakcyjne warunki kredytowania. Pożyczka hipoteczna jest więc ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które mają potrzebę pozyskania większej kwoty i dysponują nieruchomością, na której mogą ustanowić zabezpieczenie pożyczki.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście