(Nie)bezpieczne pożyczki

Zanim podpiszemy umowę pożyczki, musimy ją dokładnie przeczytać oraz zrozumieć jej treść.

Bardzo ważne jest KTO nam udziela pożyczki, czyli jaka jest forma prawna pożyczkodawcy. Jeśli jest to osoba fizyczna, nie zostaniemy objęci ochrona wynikającą z ustawy o kredycie konsumenckim.

Trzeba zwrócić uwagę czy prowizja z udzielenie lub też opłata przygotowawcza nie będzie musiała być zapłacona przed wypłatą pożyczki. W przypadku para banków stosuje się pobieranie wynagrodzenia za cały okres kredytowania lub też opłaty przygotowawczej, a wypłata kredytu nie następuje.

Sprawdzamy co w umowie stanowi zabezpieczenie spłaty pożyczki, ponieważ może się okazać, że jest ono nieadekwatne do wysokości naszego długu np. wymagana kwota do spłaty będzie stanowić 200% zaciągniętego długu itp.

Musimy być „czujni” i wyczytać to co jest małym druczkiem, gdyż mogą być tam zaszyte różne opłaty np. koszt wizyty windykatora, koszt ponagleń telefonicznych czy korespondencji.

Każda osoba zaciągająca kredyt/pożyczkę ma wręcz obowiązek przeczytać umowę kredytową/pożyczkową i nie ma tu tłumaczenia typu: nie mam okularów, czasu lub ufam pożyczkodawcy. Jeśli mamy wątpliwości lub po prostu nie rozumiemy treści, mamy prawo poprosić pracownika placówki o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. Można też zwrócić się o pomoc do bezpłatnych instytucji np. lokalnego rzecznika konsumentów lub pozarządowej organizacji konsumenckiej.

Dużym błędem jest zaciąganie kolejnych pożyczek jeśli już jesteśmy mocno zadłużeni, a znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej. W takim przypadku można popaść w pętlę zadłużenia, co spowoduje kolejne źle podjęte decyzje. Uwaga na instytucje poza bankowe gdyż one udzielają pożyczek tzw. „na dowód” ale w zamian dostaniemy tak wysokie oprocentowanie, że spłata może okazać się ogromnym problemem, a jeśli dojdą do tego koszty opóźnień w spłacie, zostaniemy zapędzeni w „ślepą uliczkę”.

Presja jest najgorszym doradcą.

Warto skorzystać z porady doradcy kredytowego zanim taka sytuacja się sprawdzi. Jeśli mamy już kilka kredytów, to przed podjęciem decyzji o kolejnym zadłużeniu, skontaktujmy się z wykwalifikowanym doradcą, który pomoże w wyborze oferty najkorzystniejszego kredytu lub przy konsolidacji długów.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 785924976

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście