Miesięczny koszt kredytu

Przy zaciąganiu kredytu powinnyśmy się zastanowić, jaka wysokość miesięcznej raty jest akceptowana dla naszego budżetu rodzinnego.

Weźmy pod uwagę to, że banki mogą doliczyć do kwoty kredytu dodatkowe koszty, np. prowizję, ubezpieczenie na życie, inne opłaty.

Pamiętajmy, że  w początkowym okresie rata na pewno będzie powiększona o ubezpieczenie pomostowe jest to ubezpieczenie płacone do czasu prawomocnego ustanowienia zabezpieczenia, czyli do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Proces ustanawiania wpisu do hipoteki trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, ale wszystko zależy od ilości wniosków złożonych w sądzie wieczysto księgowym.

Należy brać pod uwagę całkowitą miesięczną ratę uwzględniając kapitał, odsetki oraz wszystkie inne koszty. Powinnyśmy wiedzieć, o ile rata będzie wyższa przed wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej – warto, więc uwzględnić to w swoich miesięcznych wydatkach. Zapytajmy również ile wyniosą odsetki w naszym kredycie porównując zaciągnięcie kredytu na różne okresy czasu – tutaj różnice mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 693740302

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście