Dlaczego kredyt hipoteczny?

Wielu z nas chce posiadać własne mieszkanie czy dom. Jednak mało kogo stać na zakup mieszkania za gotówkę – zdecydowana większość musi w tym celu posiłkować się kredytem hipotecznym.

Kredyt hipoteczny to najtańszy kredyt na rynku (spośród dostępnych produktów finansowych). Kredyt złotówkowy kosztuje obecnie poniżej 4% rocznie. Jest to dług wieloletni, ale mimo wszystko dosyć przewidywalny i przy odpowiednim okresie kredytowania – relatywnie tani.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego może być kilka razy niższe w porównaniu do ceny kredytów gotówkowych.

Polski rynek usług kredytowych to wiele propozycji w zakresie pozyskiwania dodatkowych środków pieniężnych. Klient zastanawiający się nad wzięciem kredytu nie tylko musi wybrać między konkurencyjnymi bankami, ale również musi wybrać spośród ich różnorodnych produktów. Przykładem takiego trudnego wyboru jest decyzja, czy zdecydować się na kredyt hipoteczny czy też może postawić na kredyt gotówkowy.

Oto kilka podstawowych różnicy między oboma produktami.

Kredyt hipoteczny to długoterminowy, celowy kredyt udzielany przez bank. Kredyty tego typu posiadają zabezpieczenie w postaci hipoteki i udzielane są na zakup lub budowę nieruchomości.

Osobną kategorią są kredyty gotówkowe, czyli instrumenty powstałe z myślą o zadłużeniu krótkoterminowym, zazwyczaj bez zabezpieczenia. Takie kredyty mogą mieć różną wartość, choć zazwyczaj są mniejsze niż kredyty czy pożyczki hipoteczne. Kredyt gotówkowy to rozwiązanie interesujące dla wielu klientów, ponieważ nie wiąże się z koniecznością ustanawiania zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Podstawą udzielenia kredytu jest pensja kredytobiorcy. Czasami również do kredytu dołączana jest polisa ubezpieczeniowa. Takie pożyczki wykorzystuje się najczęściej do kupna takich dóbr, takich jak sprzęt elektroniczny, samochody czy też inne podobne przedmioty.

Jeśli na przykład planujemy budowę domu czy zakup mieszkania dużo lepszym rozwiązaniem od kredytu gotówkowego jest kredyt hipoteczny. Jego atutami w tej sytuacji są lepsze warunki finansowe, jak również dłuższy okres spłaty. To z kolei przekłada się na niższe raty i stanowi mniejsze obciążenie dla samego kredytobiorcy.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 508677789

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście