Kredyt hipoteczny łatwiej dostępny- dlaczego?

 

Kredyt hipoteczny łatwiej dostępny- dlaczego?

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w  drugim kwartale 2014 r. wyniosło 3739,97 zł. Większość Polaków otrzymuje niższe wynagrodzenie niż przeciętne, przeanalizujmy jak wygląda dostępność kredytu hipotecznego dla małżeństw, które zarabiają 80% podanego dochodu.

 

Obecnie, przeciętna rodzina o wiele łatwiej może zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania, ze względu na obniżone oprocentowanie, a co za tym idzie, niższej miesięcznej racie do spłaty. Nie da się też pominąć wpływu znacznego spadku cen mieszkań, które w ten sposób stały się dostępne dla większej ilości rodzin. Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przeciągu kilku, lat również jest kluczowy przy przeliczaniu zdolności kredytowej. Kumulacja wcześniej wymienionych czynników stanowi w efekcie łatwiej dostępne i tańsze kredyty hipoteczne oraz mniejszy udział spłacanych rat w stosunku do osiąganego dochodu. Przy założeniu, iż obniżone ceny mieszkań będą się utrzymywać, a przeciętne wynagrodzenie nie spadnie, to pojawi się realna szansa na  jeszcze większe oszczędności.

 

Porównując do stanu z przed 6-ciu lat, sytuacja jest znacznie lepsza ponieważ obecnie wysokość raty kredytu stanowi około 34% uzyskanego wynagrodzenia, podczas gdy w 2008 roku wysokość raty kredytu stanowiła aż 65% dochodu w rodzinie.

  

Obniżenie stóp procentowych rokuje optymistycznie, jednak z zamiarem zaciągnięcia kredytu hipotecznego nie ma co zwlekać do przyszłego roku, chociażby z powodu zwiększenia obowiązkowego wkładu własnego z 5% do 10%. Do Końca 2014 roku przy zakupie mieszkanie wartego 200 000 zł większość Banków zażąda od klientów minimum 10 000 zł , a już w 2015 roku wkład musi wynieść minimum 20 000 zł. Wzrost ten nie będzie miał znaczenie dla osób chcących skorzystać z programu "Mieszkanie dla Młodych", ponieważ ich wkład pokryje dopłata.

 

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 785924976

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście