Jak wyjść z długów?

Jak wyjść z długów? 5 kroków ku normalności

Po znalezieniu się w trudnej sytuacji finansowej warto zrobić wszystko, żeby jak najszybciej się z niej wydostać. Aby to jednak zrobić konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, która pozwoli zrozumieć jakie działania należy podjąć i w jakiej kolejności. Oto pięć podstawowych kroków, które należy postawić aby skierować swoje życie finansowe na właściwe tory.

  1. Ułożenie dobrego planu – Pierwszym krokiem powinno być stworzenie planu wychodzenia z długów. Należy dokonać analizy przychodów oraz ponoszonych kosztów. Od dochodów należy odjąć wszystkie stałe koszty, a pozostałą po tym kwotę podzielić tak, by wiedzieć na jaki wydatek można pozwolić sobie każdego dnia, by spokojnie doczekać kolejnej wypłaty pensji.
  2. Ustalenie priorytetów – Należy ustalić, które z wydatków są niezbędne i które spełnić trzeba w pierwszej kolejności. Ustalenie priorytetów może pozwolić także na określenie rzeczy, z których można zrezygnować lub ograniczyć. Należy też przy możliwości wyboru decydować się na tańsze dostępne możliwości.
  3. Podzielenie się swoim problemem z bliskimi – W ciężkich momentach bardzo istotne jest wsparcie od najbliższej rodziny i znajomych. Ich wsparcie może służyć także jako dodatkowa motywacja.
  4. Ograniczenie liczby spłacanych zobowiązań – Konsolidacja posiadanych zobowiązań to zawsze dobre rozwiązanie. Dzięki niej możliwe jest znalezienie bardziej atrakcyjnych warunków kredytu, dzięki czemu obniży się wysokość comiesięcznych zobowiązań.
  5. Utrzymywanie kontaktu z wierzycielem, nie unikanie go – Niezależnie od tego czy chodzi o bank, sprzedawcę jakiegoś sprzętu czy w późniejszym stadium firmy windykacyjną, unikanie kontaktu nigdy nie jest dobrym wyjściem. Stawiając czoła swoim problemom można liczyć na większe zrozumienie z drugiej strony, a co za tym idzie, na znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście