BIK ma także zalety, nie tylko wady

BIK nie zawsze szkodzi, warto wykorzystać jego zalety

Powszechnie uważa się, że Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, której działanie prowadzi do braku możliwości otrzymania kredytu w bankach. Opinie na temat BIK-u są więc bardzo negatywne, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak naprawdę działa ta instytucja. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia bankom oraz Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym dane dotyczące historii kredytowej danej osoby, składanych przez nią wniosków kredytowych, a także tego jakie umowy zostały przez nią w ostateczności zawarte i jak się z nich wywiązywała. Dane do tej bazy danych trafiają już w momencie zaciągnięcia zobowiązania, a ich aktualizacja odbywa się co najmniej raz w miesiącu przez cały okres trwania umowy kredytowej.

Informacje gromadzone w BIK-u pozwalają dokonać przez bank oceny ryzyka kredytowego występującego w przypadku danej osoby. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której bank udziela kredytu osobie, która już teraz jest w ciężkiej sytuacji finansowej i kolejne zobowiązanie w żadnym stopniu jej nie pomoże, a jedynie jeszcze mocniej pogłębi kryzys.

Warto pamiętać o tym, że BIK wcale nie prowadzi listy dłużników, a jedynie monitoruje to, w jaki sposób realizowane są przez wszystkie osoby ich zobowiązania wobec banków i SKOK-ów. Taka sytuacja ma także korzystne efekty dla konsumentów. Osoby, które bowiem spłacają swoje zobowiązania terminowo i rzetelnie mogą liczyć na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK. W przyszłości może ona posłużyć jako argument w negocjacjach z bankiem i może pozwolić na uzyskanie znacznie lepszych warunków kredytu. Bardzo ważne jest jednak to, żeby pamiętać o wyrażeniu zgody na przechowywanie danych osobowych przez BIK. Instytucja ta bowiem bez zgody konsumenta może gromadzić jedynie informacje negatywne. Na te pozytywne niezbędne jest zgoda samego konsumenta.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście