Czy zdolność kredytową można poprawić?

W jaki sposób poprawić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest czynnikiem, za pomocą którego określa się maksymalną wartość zobowiązania na jaką może pozwolić sobie klient chcący skorzystać z produktów finansowych banków lub SKOK-ów. Szczególnie duże znaczenie ma ona w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu. Im lepsza jest zdolność kredytowy, tym lepszych warunków kredytu można oczekiwać od instytucji będącej kredytodawcą.

Warto więc wiedzieć w jaki sposób przygotować się do starań o kredyt hipoteczny tak, by ocena zdolności kredytowej była jak najlepsza.

  1. Kilka różnych stałych źródeł dochodu to bardzo dobra sytuacja

Jednym z głównych elementów zdolności kredytowej są dochody osiągane przez kredytobiorce. W każdym przypadku bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego bardzo dokładnie sprawdza sytuacje zarobkową klienta. Im większe są te dochody tym, a jeśli pochodzą one z kilku różnych źródeł i są stałe to kredytobiorca z pewnością może liczyć na uzyskanie atrakcyjnych warunków kredytu czy nawet na wyższą jego kwotę.

Duże znaczenie ma to jaki jest stały poziom notowanych dochodów. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą lub też pracują na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Przed rozpoczęciem starań o kredyt osoby takie powinny być przygotowane do dostarczenia bankowi umów, rachunków i wyciągów z kont potwierdzających stabilność dochodów w ciągu ostatniego roku.

  1. Kredyt bez limitów i debetów

Przed rozpoczęciem starań o kredyt hipoteczny warto pozbyć się wszystkich kart kredytowych oraz kredytów w ROR, o czym niestety wielu potencjalnych kredytobiorców zapomina. Dzięki danym, które bankom udostępnia Biuro Informacji Kredytowej mogą one bardzo łatwo sprawdzić jakie obciążenia posiada dana osoba. Bez znaczenia jest także to czy kredyty na koncie czy karty kredytowe były aktywnie wykorzystywane – nawet nieużywane powodują obniżenie zdolności kredytowej klienta.

Nie ma więc wątpliwości, że chcąc pokazać jak najlepszą zdolność kredytową należy zrezygnować ze wszystkich limitów zadłużenia, które nie są niezbędne. Poza oczywistym wzrostem zdolności kredytowej, takie postępowanie prowadzi także do zanotowania większych oszczędności, co wykonane odpowiednio wcześnie może pomóc zgromadzić większą kwotę do wkładu własnego, a tym samym obniżyć kwotę pożyczaną na zakup nieruchomości od banku.

  1. Lepiej zaciągać kredyt w grupie

Lepsze zabezpieczenie kredytu uzyskać można między innymi dzięki dołączeniu do kredytu kilku różnych kredytobiorców. Obecnie polskie banki umożliwiają zaciągnięcie kredytu przez trzy lub nawet cztery osoby jednocześnie. Rozwiązanie to szczególnie często stosowane jest w przypadku rodziców, którzy chcą zwiększyć zdolność kredytową swoich dzieci. Oczywiście w takiej sytuacji każdy z kredytobiorców odpowiada w takim samym stopniu za obowiązek spłacenia zaciągniętego zobowiązania.

  1. Zakupy na raty budują zdolność kredytową

Do rozpoczęcia działań zmierzających ku otrzymaniu kredytu hipotecznego warto przygotować się odpowiednio wcześnie. Jednym z takich działań może być zakup jakiegoś produktu, np. pralki, telewizora czy komputera, na raty i rzetelna ich spłata. W ten sposób buduje się historię kredytową, która jeśli jest pozytywna, można w dobry sposób na warunki uzyskiwanego kredytu hipotecznego.

Oczywiście taki produkt na raty spłacony musi zostać w całości przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. W trakcie jego spłaty zostanie on uznany bowiem jako dodatkowe obciążenie budżetu, co negatywnie wpłynie na ocenę zdolności kredytowej kredytobiorcy przez bank.

  1. Decyduj się na raty równy i dłuższy okres kredytowania

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego klient banku ma możliwość zdecydowania o rodzaju rat w jakich chce spłacać zobowiązanie. Mogą to być raty równe lub raty malejące. Sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest jednak wybór rat równych, którym jednocześnie towarzyszy jak najdłuższy okres kredytowania. Skutkiem ubocznym jest co prawda łącznie wyższy koszt odsetek od kredytu, jednak dzięki temu niższa jest miesięczna rata.

  1. Monitoruj swoje postrzeganie przez banki i SKOK-i

Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego warto samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje na temat wszystkich zobowiązań kredytowych i pożyczkowych zaciąganych w bankach i SKOK-ach. Każda osoba ma prawo do bezpłatnego raportu z BIK raz na sześć miesięcy. Warto znać swoją sytuację w tej kwestii, gdyż nawet jeden negatywny wpis w historii kredytowej może przesądzić o braku uzyskania oczekiwanego kredytu.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 691895408

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście