Karencja - co to takiego?

Co to jest karencja?

Banki stosują karencję najczęściej przy kredycie hipotecznym na remont lub budowę domu. Karencja trwa od uruchomienia pierwszej transzy kredytu do czasu wypłaty całej wnioskowanej kwoty lub nawet zakończenia inwestycji ( zależne od banku). Jest to czas w którym kredytobiorca spłaca tylko odsetki od uruchomionego kapitału.  

Jakie są plusy i minusy karencji?

Plusem na pewno jest to , że rata kredytu jest niższa, gdyż spłacamy samą część odsetkową. W chwili kiedy budujemy lub remontujemy dom/ mieszkanie potrzebujemy ciągle środków na materiały, robociznę lub nieprzewidziane wydatki wtedy niższa rata kredytu może okazać się świetnym wyjściem by nie wpaść w kłopoty finansowe.

Minusem jest to, iż nie spłacając kapitału w efekcie podnosi nam się koszt całkowity kredytu, gdyż cały czas odsetki naliczane są od uruchomionej kwoty.

Jaki okres karencji?

To pytanie staje się dylematem wielu kredytobiorców. Krótki okres oznacza ekspresowe tempo realizacji inwestycji, a to nie zawsze jest możliwe np. ze względu na pogodę; zbyt długi – koszty kredytu niepotrzebnie wzrosną? NIE KONIECZNIE-  większość banków pozwala skrócić sobie okres karencji bez konieczności aneksowania umowy a więc i bez dodatkowych opłat.

O jaki okres karencji wnioskować? - na to pytanie najlepiej odpowie Doradca kredytowy, który dobierze kredyt do potrzeb i możliwości wnioskodawcy.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 604897671

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście