KUPUJ Z GŁOWĄ, czyli na co zwrócić uwagę decydując się na mieszkanie od dewelopera

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego w dużych polskich miastach jest bardzo szeroka. Przykładowo, na terenie Wrocławia swoje inwestycje prowadzi obecnie ponad sto firm deweloperskich. Wiele z nich posiada kilka projektów. Wszystko to powoduje, iż potencjalni nabywcy mogą przebierać w ofertach kierując się założonymi przez siebie kryteriami. Spróbujmy więc zebrać najważniejsze z nich:

 

Lokalizacja

Jest to jedno z podstawowych kryteriów przy wyborze nieruchomości i jeden z ważniejszych czynników wpływających jednoczesnie na jej cenę. Analizujemy położenie inwestycji oraz jej otoczenie – czy w sąsiedztwie powstają np. inne nowe inwestycje, a jeśli tak to jakiego rodzaju ( mieszkaniowe czy komercyjne), jaka jest odległość od ulicy i jak duże jest obecne natężenie ruchu, czy jest wystarczająco zieleni i np. bliskość parku. Warto też zapoznać się z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego by sprawdzić jakie są plany dotyczace sąsiednich działek. W przypadku mieszkań w mieście ważną rzeczą jest też szybki dostęp do komunikacji miejskiej, a także dostępność i bliskość infrastruktury ( sklepy, szkoły, przedszkole, przychodnia, apteka itp.)

 

Cena

Cena oczywiście wynika bezpośrednio z lokalizacji oraz standardu wykonania. Analizując cenę mieszkania w danej inwestycji warto porównać ją z cenami mieszkań w okolicy.

W tym miejscu musimy też się zastanowić czy w przypadku finansowania zakupu nieruchomości z kredytu, mamy wystarczająca zdolność kredytową oraz możliwości finansowe na zakup oraz wykończenie upatrzonego lokum.

 

Estetyka

Zarówno mieszkanie jak i cała inwestycja musi nam się podobać i spełniać nasze oczekiwania. Zwróćmy uwagę na całe osiedle – architekturę budynków, sposób zaaranżowania wspólnej przestrzeni, ilość zieleni, plac zabaw dla dzieci i jego usytuowanie, charakter i rodzaj osiedlowych sklepików i usług, jeśli takie zaplanowano na danej inwestycji. W przypadku ukończonej inwestycji dużą zaletą jest możliwość obejrzenia mieszkania. Istotny jest rozkład mieszkania, piętro na którym jest położone, jego ustawność i funkcjonalność, położenie względem stron świata (nasłonecznienie), odległość jednego od drugiego budynku, balkon, czy jest komórka lokatorska. Warto też zwócić uwagę czy pod naszym mieszkaniem nie ma np. wjazdu do garażu lub gdzie ma znajdować się  śmietnik i czy nie będzie to przypadkiem pod naszym oknem.

 

Wiarygodność dewelopera

Decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera, należy sprawdzić jego wiarygodnośc i przeanalizować wszystkie dokumenty dotyczące interesującej nas inwestycji. Dane znajdujące się w Krajowym Rejestrze Sądowym i w księdze wieczystej są informacjami jawnymi i powszechnie dostępnymi. Ponadto, zgodnie z tak zwaną „ustawą deweloperską“, która weszła w życie 29 kwietnia 2012 roku, nabywcy przysługuje wgląd do dokumentów dotyczących sytuacji prawnofinansowej dewelopera oraz przedsięwziecia deweloperskiego. Wspomnianymi dokumentami są:

  • odpis księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości,
  • kopia pozwolenia na budowę,
  • kopia odpowiednio: aktualnego odpisu z KRS lub aktualne zaświadczenie o wpisie do CEiDG,
  • sprawozdanie finansowe za ostatnie dwa lata, a w przypadku realizacji inwestycji przez spółkę celową – sprawozdanie spółki dominującej,
  • projekt architektoniczno-budowlany

Ponadto, nabywca powinien poprosić o wzór umowy deweloperskiej a także prospekt informacyjny wraz z załącznikami, który zawiera część ogólną dotyczącą inwestycji oraz część szczegółową dotyczącą wybranego przez siebie mieszkania.

W przypadku analizy wzoru umowy deweloperskiej warto poprosić o pomoc prawnika lub doświadczonego doradcę, pośrednika nieruchomości w wyjaśnieniu treści umowy i zredagowaniu jej w korzystny dla nas sposób.

Dobrze jest wybrać dewelopera, który zrealizował już kilka inwestycji– będzie można je obejrzeć, porozmawiać z mieszkańcami na temat plusów i minusów danej inwestycji i samego inwestora. Można też popytać znajomych i poszukać informacji dotyczących danego dewelopera np.na forach internetowych.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 48785933434

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście