Inflacja - wpływ inflacji na kredyt

Kredyt zaciągamy w oparciu o warunki, które proponuje nam bank i my się na nie godzimy podpisując umowę kredytową.

Głównym elementem kredytu decydującym o jego koszcie jest oprocentowanie kredytu.

Natomiast oprocentowanie zmienne, jakie dominuje na polskim rynku, składa się z marży banku i stawki referencyjnej (u nas jest to WIBOR).

Marża to element stały – zapisany w umowie, a stawka referencyjna zmienia się w zależności od wysokości stóp banku centralnego, a te z kolei zależą od inflacji.

Cóż to takiego inflacja?

Otóż inflacja to proces wzrostu poziomu cen w gospodarce, skutkiem którego jest spadek siły nabywczej pieniądza. Wysoka inflacja, to wysokie ceny towarów i usług - gdy wzrasta inflacja, wzrasta nie tylko rata kredytowa, ale również czynsz, energia.

Bank centralny walczy z inflacją podnosząc stopy procentowe, co sprawia, że rośnie np. WIBOR.

Należy więc być świadomym, że wzrost inflacji może przełożyć się na wzrost raty kredytu, gdyż w odpowiedzi na wzrost stóp procentowych banku centralnego banki komercyjne podniosą oprocentowanie kredytów.
W chwili obecnej inflacja w Polsce jest nie niespotykanie niskim poziomie, co sprawia, że stawka WIBOR jest niska. To z kolei sprawia, że zmienny element oprocentowania kredytów jest niski.

Jeśli więc banki nie będą podwyższały marż, to mamy szansę na tańsze kredyty, a osoby, które już posiadają kredyty w PLN już cieszą się z niższych rat.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 608475036

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście