Jak polepszyć zdolność kredytową?

Poniżej kilka porad na temat tego, jak zawalczyć o jak najwyższą zdolność kredytową:

  1. Podstawowa kwestia to forma spłaty kredytu. Wybór rat równych pozwoli podwyższyć one zdolność kredytową w porównaniu do rat malejących. Z drugiej strony, raty równe oznaczają w perspektywie kilkudziesięciu lat spłaty więcej naliczonych odsetek.
  2. Wydłużenie okresu spłaty kredytu. Im dłuższy okres spłaty, tym więcej rat, a tym samym niższe miesięczne spłaty. Z drugiej strony również im dłuższy okres kredytowania, tym więcej czasu ma bank na naliczanie odsetek.
  3. Podwyżka w pracy. Oczywiście dużo zależy od stosunków w miejscu pracy, ale z pewnością pomoże wynegocjowanie podwyżki, czy zmiana charakteru umowy na o pracę na czas nieokreślony.
  4. Pozbycie się innych zobowiązań. Każdy posiadany kredyt czy pożyczka obniża zdolność kredytową, dlatego dobrze jest spłacić je przed ruszeniem do banku po kredyt hipoteczny.
  5. Poszukiwanie innych zabezpieczeń. Standardowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka na rzecz banku w księdze wieczystej nabywanej nieruchomości. Dodatkowe zabezpieczenie może zmniejszyć wskaźnik LtV, a to z kolei może pomóc w zaciągnięciu niższej kwoty kredytu.
  6. Współkredytobiorcy. Jeśli dochody kredytobiorcy są za niskie, można poprosić np. rodziców czy rodzeństwo o przystąpienie do kredytu. Wówczas bank w procesie analizy kredytowej uwzględni także ich dochody, i o kredyt będzie łatwiej.
  7. Obniżenie marży kredytowej. Marża to składnik oprocentowania kredytu hipotecznego. Od jej poziomu zależy wysokość rat, dlatego im jest ona niższa, tym więcej środków bank może być skłonny pożyczyć.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 792583593

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście