Mieszkanie dla Młodych - jakie warunki trzeba spełnić?

Program Mieszkanie dla Młodych trwa od 1 stycznia 2014 roku, a jego zakończenie planowane jest na 31 grudnia 2018 roku.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uczestniczyć w programie Mieszkanie dla Młodych?

  1. Program zakłada limit wieku beneficjenta - skierowany jest wyłącznie do osób, które nie ukończyły 35 lat. Jeśli biorą w nim udział małżeństwa, przynajmniej jeden z małżonków nie może przekroczyć limitu wieku.
  2. Mogą w nim uczestniczyć wyłącznie osoby, które nie posiadały dotąd prawa własności lub współwłasności do budynku, bądź lokalu mieszkalnego zarówno teraz, jak i nie miały go w przeszłości.
  3. Program dotyczy wyłącznie osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym.
  4. W ramach MdM mieszkania z dopłatą mogą nabywać również single, tak samo jak rodziny z dziećmi lub bez oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.
  5. Program obejmuje tylko nieruchomości z rynku pierwotnego.
  6. Wprowadzono limit ceny w jakim musi się zmieścić mieszkanie nabywane z dopłatą. Limity cen wyznaczone są przez wojewodów na podstawie wyliczeń tzw. wartości odtworzeniowej.
  7. Dopłata dotyczy nabycia mieszkań o maksymalnej powierzchni 75 m kw. (domy do 100 m. kw.), ale dopłata będzie dotyczyć do 50 m kw. powierzchni. Limity dla rodzin wielodzietnych są o 10 m. większe.
  8. Uczestnik programu nie może sprzedać, ani wynająć mieszkania kupionego z dopłatą przez pięć lat. Jeśli to zrobi, będzie musiał zwrócić dopłatę.

Po spełnieniu warunków, w ramach dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych, beneficjenci otrzymają jednorazową płatność. Na 10% wartości kredytu liczyć mogą osoby samotne i rodziny bezdzietne, a na 15% rodziny z dzieckiem i osoby samotnie wychowujące dziecko. Będzie też bonus prorodzinny. Jeśli w ciągu 5 lat w rodzinie pojawi się kolejne dziecko, beneficjent otrzyma dodatkową dopłatę w wysokości 5% wartości kredytu.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 509459997

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście