Własne mieszkanie - plusy i minusy

Zakończyliśmy edukację, nadchodzi czas na podjęcie pracy, a z czasem założenie rodziny. Sytuacja ta związana jest nieuchronnie z kluczową  decyzją czyli wyborem gdzie będziemy mieszkać.  Wyjścia są następujące:

 
- zamieszkać z rodzicami - jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają już innego wyjścia. Według starego powiedzenia "z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu" i coś w tym jest. Nie dość że różnica pokoleń jest bardzo często powodem kłótni to dochodzido tego różnica charakterów oraz zainteresowań. Wszystkie te argunemty wskazują same za siebie że, mieszkanie z rodzicami to zły pomysł. Ze względu na to, iż będą nas kontrolować, wtrącać się w nasze sprawy a co najgorsze umoralniać i prawić kazania, bo fakt że już jesteśmy dorośli w wielu przypadkach nie trafia do ich świadomości.
Koszty utrzymania nieruchomości są zapewne niższe ale czy warto?
 
- wynająć mieszkanie - wydawałoby się na pozór proste i przyjemne, ale popularne raczej w dużych miastach, gdzie ceny mieszkań są wysokie. Rozwiązanie dobre ale na krótki czas, Łączna kwota wydanych miesięcznie pieniędzy na czynsz i odstępne to suma, którą można przeznaczyć na ratę kredytu własnego mieszkania. Wynajmujący jest zadowolony bo nie tylko jego nieruchomość pracuje na niego, ale także wynajmujący pracuje po to, aby większą część swojego dochodu przezakaż obcemu człowiekowi. 
Tak naprawdę zostajemy z niczym, a pieniądze przepadają. 
Więcej na ten temat mogą Państwo poczytać w innej mojej poradzie pt: "Kupić czy wyjająć mieszkanie?"
 
- kupić własne mieszkanie - pierwsza myśl nasuwająca się młodym ludziom jesli już pracują i mają stałe dochody. Nawet kupując na kredyt zawsze jest myśl, że spłaci się go szybciej i mieszkanie będzie nasze. Mieszkać samemu i na swoim to największy komfort i marzenie każdego człowieka.  Zawsze jest gdzie wrócić, ma się swój azyl, można samemu decydować o dekoracji i zagospodarowaniu nieruchomości, bez skrępowania zapraszać gości i czuć się swobodnie.
 
Należy się zastanowić i zadać sobie pytanie - czy warto kupić mieszkanie?
Mieszkanie można traktować jako inwestycję finansową , a nie tylko emocjonalną i bytową. Być na swoim -"bezcenne"ale możemy nieruchomość potraktować materialnie. 
Zakup nieruchomości to dobry sposóba na ulokowanie swojego kapitału. Rynek nieruchomości w Polsce po okresie spadku cen można stwierdzić, że powoli "powraca do życia". 
W większych aglomeracjach  sytuacja się stabilizuje, jednak nie ma co spodziewać się dynamicznego wzrostu (na podstawie danych z Raportu NBP). Podświadomie również analizujemy czy w przyszłości nasze lokum nie straci na wartości. Dane takie zapewne wpływają na podjęcie decyzji o zakupie mieszkania na osoby do tej pory niezdecydowane. Mimo wszystko taka decyzja musi być świadoma i podjęta rozważnie, ze spokojem.
 
Kupując lokal zawsze koncentrujemy się na cenie oraz ewentualnej racie kredytu. Kosztów związanych z zakupem jest znacznie więcej np. zakup mieszkania  52 m2 od dewelopera za ceną 250 000zł generuje koszty :
 
Opłata notarialna: 2 177,10 zł (1 770,00 zł + 23% VAT)
Założenie księgi wieczystej: 60,00 zł
Wpis prawa własności w księgę wieczystą: 200,00 zł
Wpis hipoteki zwykłej w księgę wieczystą: 200,00 zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej: 250,00 zł
RAZEM: 2 906,10 zł

W przypadku rynku pierwotnego musimy doliczyć koszt wykończenia mieszkania przyjmijmy 1000zł/m2 czyli 52000zł.

 
W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym po remoncie za tą samą ceną 250 000zł , generuje koszty:
 
Podatek od czynności cywilnoprawnych: 5 000,00 zł
Opłata notarialna: 2 177,10 zł (1 770,00 zł + 23% VAT)
Wpis prawa własności w księgę wieczystą: 200,00 zł
Wpis hipoteki zwykłej w księgę wieczystą: 200,00 zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej: 250,00 zł
Prowizja agencji nieruchomości: 6 150,00 zł (5 000,00 zł + 23% VAT)
RAZEM: 13 996,10 zł
Jak widać koszty sa różne, zależy na jakim rynku kupujemy, czy przez pośrednika, jakie nakłady na kupione mieszkanie poniesiemy (standart wykończenia, jakość sprzętów elektronicznych i agd, czy kupujemy wszystko nowe czy wnosimy używane np. meble itp, itd.). Ważne jest też jaki będziemy płacić czynsz, fundusz remontowy, jakie ubezpieczenie lokalu, koszty zarządu, podatek od nieruchomości i jeszcze cały szereg innych składników kosztowych.
 
Posiadanie własnego mieszkania to "inwestycja życiowa", która jest połączona z emocjami, uczuciami, ale i ponoszeniem kosztów.

To bardzo ważne aby nasza nowa inwestycja nie przerodziła się w "studnię bez dna". Trzeba bardzo dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, podliczyć ewentualne dodotkowe nakłady i dopiero z dużą rezerwą podjąć decyzje o nabyciu swojej inwestycji, czyli wymarzonego mieszkania.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 785924976

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście