Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

Nikt nie lubi rozmawiać o ubezpieczeniu na życie, ale jeśli Twoja rodzina, by móc płacić rachunki, jest zależna od Twojego dochodu, potrzebujesz polisy na życie, aby zabezpieczyć ich na wypadek, gdyby Ci się coś stało.

Jeśli jesteś właścicielem domu, ubezpieczenie na życie ma jeszcze większe znaczenie. Wiele rodzajów ubezpieczeń zabezpiecza dom oraz chroni Twoją rodzinę przed jego utratą, ale jest wiele kwestii, które powinieneś przemyśleć zanim podpiszesz umowę ubezpieczeniową.

Kiedy kupisz dom, prawdopodobnie otrzymasz wiele listów polecających Ci zabezpieczenie Twojego domu poprzez zakup ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia spłaty kredytu, które gwarantuje ubezpieczonemu, jego bliskim, a także bankowi terminową spłatę zadłużenia na wypadek śmierci lub całkowitej niezdolności do pracy kredytobiorcy bądź terminową spłatę określonej liczby rat kredytu w przypadku czasowej niezdolności do pracy, poważnego zachorowania lub utraty pracy przez ubezpieczonego.

Takie pakiety są zwykłym dodatkiem do standardowego ubezpieczenia na życie. Jeśli coś Ci się przytrafi, odszkodowanie pokryje kwotę kredytu hipotecznego, a Twoja rodzina nie będzie się musiała martwić prawdopodobieństwem utraty dachu nad głową.

Ubezpieczenie na życie zmniejszające zadłużenie

Ubezpieczenie zmniejszające zadłużenie pokrywa pozostałą do spłaty kwotę. W miarę jak spłacasz kredyt, a Twoje zadłużenie maleje, maleje również kwota polisy.

Polisa jest efektywna w ochronie Twojej rodziny w czasie trwania hipoteki, jednak kiedy ją spłacisz, staje się nieważna i nie otrzymujesz żadnych pieniędzy. Posiadanie wyłącznie ubezpieczenia zmniejszające zadłużenie ma dużą wadę. Jego celem jest spłacenie kredytu na dom, dlatego beneficjentem ubezpieczenia jest bank, a nie Twoi spadkobiercy. Z tego powodu, wiele osób wybiera kompleksowe ubezpieczenie na życie.

Ubezpieczenie na życie może jednak oferować ubezpieczonym również opcję zakupu polisy od firmy ubezpieczeniowej, która równa się lub przekracza kwotę kredytu hipotecznego. W przypadku śmierci ustalona kwota zostaje wypłacona beneficjentom, którzy mogą wydać pieniądze według własnego uznania, uwzględniając spłacenie kredytu. Ma to dwie zalety: kwota ubezpieczenia nie maleje wraz z upływem czasu, a Twoi spadkobiercy mogą wydać pieniądze na co chcą.

Podjęcie decyzji o typie ubezpieczenia na życie może być trudne. Musisz wziąć pod uwagę potrzeby Twojej rodziny oraz Twoją sytuację finansową. Porozmawiaj z doradcą finansowym o konkretnej sytuacji, by pomógł Ci podjąć właściwą decyzję.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 609665660

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście