Wycena nieruchomości - wycena mieszkania

Istnieje takie powiedzenie, że rzecz warta jest tyle, ile za nią zapłaci kupujący, jednak banki mają inne zdanie i wymagają wyceny nieruchomości, która ma być oceną jej wartości rynkowej.

Wyceny mogą wywoływać niepokój, ponieważ jeśli nieruchomość zostanie wyceniona poniżej ceny sprzedaży, może to opóźnić lub nawet zniweczyć transakcję. Dzieje się tak, ponieważ jeśli pożyczasz pieniądze na sfinansowanie zakupu mieszkania, bank ma interes w tym, by wartość nieruchomości nie została zawyżona. Przede wszystkim chodzi o wymiar zabezpieczenia kredytu - jeśli przestaniesz spłacać kredyt, bank będzie musiał przejąć nieruchomość i musi wiedzieć, że ma ona wystarczającą wartość, by pokryć wartość Twojego kredytu. Dodatkowa kwestia to cena kredytu – ona również może zależeć od relacji kredytu do wartości zabezpieczenia.

Proces wyceny

Jeśli nie płacisz za dom gotówką, będziesz musiał przejść przez proces wyceny. Koszty rzeczoznawcy są najczęściej opłacane przez kupującego - kredytobiorcę, ale to najczęściej bank wskazuje rzeczoznawcę, by być pewnym, że nie będzie on pod wpływem kupującego - musi on być neutralny. Również banki nie mogą być powiązane z rzeczoznawcami. Wiele banków preferuje korzystać z usług rzeczoznawców  pracujących w biurach licencjonowanych rzeczoznawców.

W sytuacji idealnej rzeczoznawca ma doświadczenie i zna lokalny rynek. Wszyscy rzeczoznawcy muszą posiadać licencję i certyfikat.

Rzeczoznawcy muszą przeprowadzi badanie i odwiedzić dom, aby ocenić jego stan, ale również agenci i sprzedający mogą przekazać mu informacje dotyczące przeprowadzonych modernizacji i napraw, a także o pobliskich porównywalnych nieruchomościach, które posłużyły do wyznaczenia ceny sprzedaży.

Po wycenie

Rzeczoznawca udostępnienia egzemplarz wyceny nieruchomości kupującym, a także wszelkiej dokumentacji, np. kalkulacji systemowych. Najczęściej wycena używana w decyzji kredytowej ma ważność 120 dni. Do umowy potrzebujesz aktualnej wyceny. Zdarza się, że wycena może zostać przedłużona albo że dopuszcza się jej aktualizację. Jednak w innych przypadkach, jeśli wycena wygaśnie, bank może wymagać przeprowadzenia kolejnej ekspertyzy.

Każdy bank wymaga przeprowadzenia wyceny nieruchomości przez zaakceptowanego rzeczoznawcę oraz żeby proces wyceny zaczął się od wniosku banku. Taka sama reguła dotyczy przypadków, kiedy wymagana jest więcej niż jedna wycena.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 722263118

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście