Kluczowe osoby biorące udział w procesie uzyskiwania kredytu

W procesie uzyskiwania kredytu bierze udział wiele osób. Oczywiście w samym centrum uwagi jest osoba starająca się o kredyt - przyszły Kredytobiorca, ale oprócz Kredytobiorcy, w całym procesie kredytowym biorą udział również inne osoby. Kluczowymi osobami są:

  • Doradca kredytowy -  to osoba, która przede wszystkim, spośród oferty banków, bezpłatnie pomoże wybrać kredyt najkorzystniejszy dla Ciebie. Porówna parametry ofert, wyliczy zdolność kredytową, doradzi, które banki wybrać. Dodatkowo doradca pomoże wypełnić wniosek o kredyt i odegra rolę konsultanta w całym czasie starania się o kredyt. Ponadto doradca zajmie się wskazaniem wysokości rat miesięcznych, wyliczy wysokość odsetek, wskaże inne koszty około kredytowe oraz fundusze, które będą wymagane do umowy. Będzie doglądać Twojego kredytu przez cały proces. Doradca kredytowy to Twoja kluczowa osoba w procesie uzyskiwania kredytu. Może też czasami pomóc analitykowi kredytowemu w zebraniu niezbędnych informacji do Twojej teczki.
  • Analityk kredytowy to osoba, która analizuje Twój wniosek kredytowy wraz z załączonymi do niego dokumentami oraz zbiera wszystkie informacje w całość zanim przekaże je do osoby, która decyzję kredytową podpisze. Analityk pilnuje też tego, jakie dokumenty wpływają wraz z wnioskiem, a jakich jeszcze brakuje. Kredyty nie są zatwierdzane ani umowy nie są zawierane, o ile wszystkie dokumenty nie znajdą się w teczce. W procesie udzielania kredytu wyróżniamy trzy analizy: techniczną, prawną i finansową. To analityk finansowy podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu bądź odmowie jego przyznania - to pracownik banku odpowiedzialny za ostateczne „tak” lub „nie” dla wniosku kredytowego. Osoba podpisująca porównuje wytyczne dla danego kredytu z dostarczoną przez Ciebie dokumentacją. Jeśli oświadczasz, że zarabiasz 5.000 miesięcznie, ta osoba sprawdzi czy to prawda weryfikując Twoje odcinki od pensji. Czy stać Cię na dom? Czy scoring jest odpowiedni dla danego programu kredytowego? Upewni się, że kredyt jest zgodny z wytycznymi. Prawdopodobnie nie będziesz miał okazji rozmawiać z tą osobą, będziesz się kontaktował z doradcą kredytowym.
  • Rzeczoznawca to osoba, która określa cenę rynkową domu porównując ceny sprzedaży podobnych domów w sąsiedztwie. Rzeczoznawcy nie są inspektorami nieruchomości, chociaż mogą zauważyć w domu coś, co może mieć wpływ na jego wartość. Jeśli zauważą pęknięcie na wewnętrznej ścianie, mogą o nim nadmienić. Jeśli to zrobią, bank może chcieć sprawdzić czy nie ma żadnych problemów z fundamentami albo zbadać nieruchomość pod kątem wad strukturalnych. Rzeczoznawca zmierzy też powierzchnię domu i zrobi zdjęcia w środku i na zewnątrz.
  • Osoba przygotowująca i podpisująca umowę pracuje w banku i przygotowuje dokumenty bankowe do umowy kredytowej i co najważniejsze – podpisuję umowę w imieniu banku.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 509024333

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście