Jakie są zalety zbadania swojej zdolności kredytowej?

W przypadku kredytów hipotecznych posiadanie zdolności kredytowej jest warunkiem koniecznym uzyskania kredytu. To w jaki sposób dany bank podchodzi  do kwestii zdolności kredytowej wynika z jego podejścia do ryzyka. Im bank  jest bardziej liberalny w kwestii ryzyka, tym mniej  restrykcyjne są zasady liczenia zdolności kredytowej.

Zanim w ogóle zaczniesz oglądać mieszkania, powinieneś wiedzieć czy Twoja sytuacja finansowa pozwoli na otrzymanie kredytu od banku i w jakiej wysokości. Wiedza ta pozwoli na określenie zasięgu cen mieszkań w jakich będziesz mógł się poruszać wybierając mieszkanie.

Wstępna wiedza na temat możliwości uzyskania kredytu może przyspieszyć proces zakupu domu. Możesz być bardziej pewny siebie, wiedząc, że masz szanse na kredyt w potrzebnej wysokości, a Twój pośrednik nieruchomości może szukać dla Ciebie mieszkań wiedząc, że już masz orientację w zakresie finansowania.

Nawet sprzedający korzysta na pewności, że sprzedaje komuś, kto przeanalizował swoją sytuację finansową i może otrzymać kredyt.

Mimo wszystko, wciąż wielu kupujących nadal nie wykonuje tego kroku dopóki nie znajdzie domu. To oczywisty błąd, ale również nieoczywisty z kilku przyczyn.

Powiedzmy, że na rynku jest taki dom za 200 000 i w tym samym czasie sprzedający otrzymują dwie dokładnie takie same oferty kupna. Jeden z kupujących nie spotkał się jeszcze z doradcą kredytowym, ale drugi ma to już za sobą. Jeden z kredytobiorców nie sprawdził jeszcze swoich możliwości otrzymania kredytu, natomiast drugi ma już analizę finansową w teczce.

Jak myślisz, kto kupi dom?

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 884880384

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście