Co to takiego scoring?

Scoring to system oceny danego Klienta przez bank. Obecnie scoringiem w procesie decyzyjnym podpiera się większość banków.

System scoringowy każdy bank tworzy według własnych zasad oraz na swój użytek -  czyli każdy bank podchodzi do tej kwestii  indywidualnie. Bank tworząc taki system opiera się na wcześniejszych doświadczeniach, a  także uwzględnia aktualną  sytuację ekonomiczną, czy społeczną. Czasem scoring to tylko jeden z elementów oceny wniosku - nie koniecznie najbardziej istotny. Niemniej jednak banki do oceny scoringowej podchodzą bardzo poważnie - decyzja kredytowa musi zyskać akceptację systemu. W praktyce wygląda to tak, że pracownik banku wprowadza do systemu wszystkie dane, o które pyta dany program i otrzymuje odpowiedź, czy dany wnioskodawca mieści się w ramach ryzyka określonego przez bank czy nie.
 

Czym różni się standardowa analiza wniosku o kredyt hipoteczny od analizy z użyciem scoringu?

W standardowym procesowaniu wniosku bank bada zdolność kredytową, dokumenty związane z nieruchomością, sprawdza przedmiot zabezpieczenia, np. poprzez wycenę. Trzeba też przejść pozytywnie przez raport z BIK. Ten standardowy sposób analizy wydaje się procesem pełnym, można więc domniemywać, że jeśli przez wszystkie etapy analizy klient przejdzie z rekomendacją pozytywną - taka będzie też decyzja kredytowa.
W procesie decyzyjnym z użyciem scoringu na udzielenie kredytu musi również zgodzić się system. Analiza scoringowa jest zdecydowanie dokładniejsza. Wprowadza się tam dane takie jak między innymi:  wykonywany zawód, stanowisko, branżę w której pracujemy bądź działamy, staż pracy, stan cywilny, wykształcenie, wiek, narodowość. System, w oparciu o  wcześniej zaprogramowane statystyki i poziom ryzyka akceptowany przez dany bank daje odpowiedź, czy dana sprawa jest dla  banku bezpieczna czy też nie i co za tym idzie, czy decyzja ma być pozytywna czy negatywna.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 519140470

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście