Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu to główny koszt takiego zobowiązania. 

W oparciu o oprocentowanie kredytu naliczane są odsetki, jakie zapłacisz, więc od oprocentowania zależy wartość odsetek do zapłaty, a z kolei wysokość odsetek wpływa na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z marży i stawki referencyjnej – dla kredytów w złotówkach taką stawką jest WIBOR.

Marża to to, co bank zarabia na danym kredycie. Marża nie zmienia się w całym okresie kredytowania, gdyż jest zapisana w umowie kredytowej i jest stała.

Wysokość marży, a co z tym idzie oprocentowania kredytu hipotecznego może zależeć od kilku czynników. Może to być wysokość kredytu, wkład własny, rodzaj zabezpieczenia, cel kredytu. W danym czasie może również obowiązywać promocja, czy oferta specjalna. Marża może wynosić 1%, a może również wynosić 5% - wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Każdy bank indywidualnie ustala marże dla poszczególnych rodzajów kredytów. Aby właściwie wybrać należy porównać oferty kilku banków.

Natomiast WIBOR to wartość, na którą banki nie mają wpływu. Stopa referencyjna zależy od wysokości tzw. stóp procentowych ustalanych przez Bank Centralny. Kiedy stopy procentowe spadają - obniża się również koszt kredytów – poprzez spadek oprocentowania poszczególnych kredytów.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 792038688

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście