Jak krok po kroku przygotować się do zakupu mieszkania na kredyt?

Podczas mojego niedawnego spotkania w sprawie kredytu młodzi ludzie z już wybrany mieszkaniem i zamiarem zaciągnięcia kredytu na 240 tysięcy na 25 lat nie potrafili odpowiedzieć jakie aktualnie mają umowy o pracę.  Często osoby starające się o kredyt nie wiedzą jakie są minimalne wydatki ich rodziny, jakie mają dochody z prowadzonej działalności gospodarczej, jakie będą koszty utrzymania ich nowego mieszkania.  A przecież zaciągniecie kredytu na mieszkanie na 30 lat to nie to samo co kupno tostera. To poważna decyzja, do której trzeba się porządnie przygotować.

Krok pierwszy: Sprawdź jaką ratę będziesz w stanie spłacać. Najlepiej ratę przyszłego kredytu potraktować jako regularny wydatek mieszkaniowy i wpisać jako stałą pozycję w budżecie. Jeśli już płacisz czynsz za wynajmowane mieszkanie to mniej więcej wiesz z jakimi  stałymi wydatkami mieszkaniowymi jesteś w stanie sobie poradzić.

Krok drugi: Przelicz dokładnie jakie masz dochody miesięcznie. Jeśli to stała pensja z umowy o pracę, to masz łatwiej, natomiast jeśli dochody różnią się w poszczególnych miesiącach na przykład w przypadku działalności gospodarczej lub wynagrodzenia prowizyjnego to sprawdź swój ostatni PIT. Dochód w Piecie porównaj z dochodami bieżącymi, czy wzrosły, czy spadły, jeśli tak to dlaczego.

Krok trzeci: Podlicz aktualne comiesięczne zobowiązania takie jak raty już posiadanych kredytów, czynsz, opłaty za media, ubezpieczenie, składki ZUS, przejazdy i dodaj to tego ratę nowego kredytu. Pomyśl jak zmniejszyć dotychczasowe obciążenia na przykład spłacając wcześniej albo nadpłacając już posiadany kredyt albo zmienić na niższy abonament za kablówkę lub telefoniczny.

Krok czwarty - chociaż powinien być w zasadzie pierwszy: Zrób sobie mały trening życia z ratą kredytu. Kwotę przyszłej raty odkładaj co miesiąc na konto oszczędnościowe co najmniej przez 6 miesięcy. W ten sposób zobaczysz ile pieniędzy ci zostaje, także w tych słabszych miesiącach i czy wystarcza na wszystkie dotychczasowe potrzeby także wakacje, wyjścia, nowe ciuchy. Jeśli trening zaczniesz kilka lat przed wzięciem kredytu, jesteś w stanie uzbierać znaczący wkład własny w zakup mieszkania. Sześciokrotność raty zostaw na koncie oszczędnościowym jako zabezpieczenie na wypadek dłuższej choroby  albo zmiany pracy.

Krok piąty: Sprawdź jaką masz aktualną umowę z pracodawcą, czy stałą, jeśli nie to na jak długo. Jakie są szanse na dalsze zatrudnienie?  Jakie masz perspektywy zatrudnienia na wypadek utraty pracy? Spróbuj wynegocjować lepsze warunki z obecnym pracodawcą. Pracodawca też człowiek i wie, że zaciągniecie długoletniego kredytu na mieszkanie to poważna sprawa. Z drugiej strony wizja nowego, własnego kąta to może być silna motywacja do walki o podwyżkę.

Na początku drogi do własnego mieszkania koniecznie umów się z dobrym doradcą finansowym. Dobry doradca pomoże nie tylko w otrzymaniu kredytu, ale także przygotuje ciebie do tego, aby później z kredytem żyło się lżej.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 48509468721

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście