Koniec dopłat w programie Rodzina na Swoim - zmień kredyt na tańszy

Program Rodzina na Swoim pomógł kredytobiorcom w zakupie mieszkania lub budowie domu. Jednak dopłaty trwają tylko 8 lat, a z dniem ustania dopłat rata kredytu nagle wzrośnie, nawet o 30%.

W latach 2007-2013 funkcjonował program dopłat do kredytów hipotecznych – Rodzina na Swoim.

Kupujący mieszkanie mogli skorzystać z rządowego dofinansowania - przez osiem lat Bank Gospodarstwa Krajowego dopłacał kredytobiorcy połowę raty odsetkowej. W praktyce rata była niższa o kilkaset złotych, a rodzina która zaciągnęła pożyczkę na 200 tysięcy złotych mogła w tym czasie zaoszczędzić 30-40 tysięcy złotych (zależnie od okresu kredytowania i chwili powstania zadłużenia).

Na przykład osoba, która 30-letni kredyt z dopłatami Rodzina na Swoim zaciągnęła na przełomie 2009 i 2010, powinna być świadoma tego, że w ciągu kilku miesięcy z dnia na dzień rata będzie wyższa.

Zasada działania programu jest taka, że im wyższe oprocentowanie, tym wyższe dopłaty (bo stanowią one połowę odsetek).

Dodatkowym zagrożeniem może być oczekiwanym wzrost stóp procentowych, który jeszcze podwyższy odsetki od kredytu.  

W 2009 roku udzielono 31 tysięcy kredytów z dopłatami, a rok później 43 tysiące. Szczyt popularności dopłat przypadł na 2011 rok, kiedy to banki udzieliły 51 tysięcy pożyczek z dopłatami. 2012 rok był równie dobry, BGK rozliczył 46 tysięcy preferencyjnych kredytów.

Rozwiązaniem może być refinansowanie kredytu zaciągniętego w ramach RnSm na tańszy kredyt oferowany dziś przez banki. Będzie to miało sens jeśli marża kredytu RnS będzie wyższa od obecnie obowiązujących, a kredytobiorca nadal ma dobrą zdolność kredytową.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 609665660

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście