" Okazje " kredytowe.

   W dobie "niepowtarzalnych okazji " oraz "wyprzedaży" jesteśmy narażeni zakup towarów i usług, które wydają nam się na daną chwilę niezbędne i w bardzo atrakcyjnej cenie. Tak się dzieje, ponieważ słowa : SALE, OKAZJA, WYPRZEDAŻ działają na nas, konsumentów jak magnes. Nie ma nic w tym dziwnego, iż w pewnych okresach roku (np. przed Świętami), lub pod wpływem pewnych impulsów z zewnątrz (np.moda) decydujemy się na zakup produktów, które wydają nam się niezbędne, podobają nam się, chcieliśmy nabyć już wcześniej lub po prostu zdecydowaliśmy o zakupie tu i teraz. 

  Zakupy są częścią życia każdego z nas -  kupujemy artykuły spożywcze, odzież , buty, samochody.....ale również i kredyty. Zaciągając kredyt w Banku , nie otrzymujemy go bezpłatnie, ale po prostu kupujemy. Podobnie jak przy zakupie dóbr materialnych jest określona cena i warunki. Kupując przykładowo sukienkę zazwyczaj nie analizujemy co składa się na jej cenę, ile nam tak na prawdę posłuży (okres). Zaciągając kredyt w Banku dokonujemy tej analizy- ile zapłacimy prowizji, jakie jest oprocentowanie, czy są jakieś dodatkowe koszty, okres trwania.....Wyprzedaże mamy teraz niemal wszędzie- zarówno w sklepach jak i w Bankach ( nie wspomnę już o firmach pożyczkowych przed którymi przestrzegam). Nad wyprzedażą sklepową zastanawiamy się bardziej- czy dany towar faktycznie był droższy, jaka jest obniżka. Nad okazją kredytową rzadziej - "obniżka oprocentowania", "obniżka prowizji", "bez prowizji" - to na nas działa. Musimy jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę . Nie każda obniżka oprocentowania to tańszy kredyt, nie każdy kredyt bez prowizji to faktyczna okazja. Banki często obniżając jeden z elementów składowych ceny kredytu ( np. prowizję, oprocentowanie) podnoszą drugi . Całkowity koszt kredytu pozostaje wtedy bez zmian lub- uwaga- wzrasta. Owszem, zdarzają się okazje, kiedy kredyty faktycznie są tańsze, ale należy dokładnie przeliczyć całkowity ich koszt i wtedy podjąć decyzję. Dobra materialne to przeważnie inwestycja krótkoteminowa, natomiast kredyt już nie. Często spłacamy je kilka a nawet kilkanaście lat, dlatego bardzo ważne jest , aby ich cena była dopasowana do naszych możliwości. 

    Zakupy, cena, potrzeba - właśnie potrzeba. Powinniśmy jeszcze odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań. Czy rzeczywiście kwota jaką chcemy zaciągnąć jest nam potrzebna? Czy nie działamy pod wpływem emocji i chwili ? Czy dobra , które chcemy kupić za otrzymane pieniądze są nam niezbędne ? Czy rzeczywiście ich chcemy? Czy nie zachwieje to naszym budżetem ? Czy cena jest odpowiednia?

   Jak już zdamy sobie sprawę co potrzebujemy , ile, kiedy, do kiedy, za jaką cenę......możemy realizować swoje plany czy nawet marzenia. Pamiętajmy jednak : NIE KAŻDA WYPRZEDAŻ  JEST OKAZJĄ I NIE Z KAŻDEJ OKAZJI WARTO SKORZYSTAĆ.

   

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 799063289

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście