Pierwsze spotkanie z doradcą kredytowym – o co pytać?

Kupno nieruchomości może przyprawić o zawrót głowy niejednego kredytobiorcę. Sam wybór mieszkania to jedno, lecz kwestie związane z wyborem banku czy formalności dotyczące kupna mieszkania nierzadko wykraczają poza granice wiedzy przeciętnego Kowalskiego. Współpraca z doradcą kredytowym jest rozsądnym rozwiązaniem, przynoszącym wewnętrzny spokój oraz świadomość uporządkowania wszelkich spraw. Jak przygotować się do pierwszego spotkania z doradcą kredytowym?

Trafiony wybór

Zawód eksperta kredytowego staje się coraz bardziej popularny. Obecnie liczba doradców w Polsce sięga około 30 tysięcy, zatem warto postawić na osobę z wieloletnim doświadczeniem w branży. W dużych miastach najlepsi eksperci mają zazwyczaj ugruntowaną pozycję na rynku. Czasem warto zdecydować się na współpracę z kimś, kto ma nieco mniej doświadczenia, lecz wyróżnia go skrupulatność, zaangażowanie i wysokie aspiracje.

Pierwsze spotkanie

Po wyborze eksperta kredytowego należy przygotować się do pierwszej rozmowy. Na wstępie warto poprosić doradcę, aby się przedstawił i w kilku słowach opowiedział o sobie. Nie wahaj się pytać o dotychczasowe doświadczenie oraz sukcesy na polu zawodowym.

Ekspert powinien opowiedzieć ci szczegółowo o kolejnych etapach współpracy zarówno z nim, jak i z bankiem. Pierwsze spotkanie to zazwyczaj przekazanie czystej teorii z uwzględnieniem obustronnych oczekiwań oraz oszacowanie możliwości finansowych klienta. Śmiało wyrażaj swoje obawy związane z uzyskaniem kredytu, pytaj o możliwe rozwiązania. Doświadczony ekspert znajdzie wyjście z wielu trudnych sytuacji.

Zdolność kredytowa

Wyliczenie zdolności kredytowej najczęściej odbywa się na pierwszym spotkaniu z doradcą. Aby odbyło się to sprawnie, przygotuj niezbędne do tego informacje. Ekspert będzie potrzebował kwoty miesięcznego dochodu netto oraz koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Niemałe znaczenie mają także pozostałe miesięczne zobowiązania (opłaty, wydatki – stałe oraz okazyjne), jak również szacowana kwota wkładu własnego. Dobrze jest mieć przy sobie aktualną umowę o pracę.

Pierwsze spotkanie z ekspertem kredytowym zaowocuje określeniem przybliżonej kwoty kredytu, o który możesz się starać. Zanim zdecydujesz się na współpracę z ekspertem kredytowym, zwróć uwagę na jego wiedzę, swobodę wypowiedzi oraz nienaganną kulturę osobistą. Czas oczekiwania na uzyskanie decyzji z banku wynosi przeważnie do kilku tygodni, po których następują kolejne, przepełnione dostarczaniem następnych dokumentów. Długofalowa współpraca powinna więc odbywać się w przyjaznej atmosferze. Jeśli twój doradca jest w stanie o nią zadbać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawiązać owocną kooperację.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 609665660

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście