Zakup mieszkania - rynek wtórny/rynek pierwotny

Zakup nieruchomości, zwłaszcza tej pierwszej i długo wyczekiwanej, to nie lada dylemat dla przyszłych gospodarzy. Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, być może rozglądasz się za mieszkaniem z rynku wtórnego. A może jednak wolisz zakupić nieruchomość wprost od dewelopera? Zarówno rynek wtórny, jak i pierwotny mają swoje wady i zalety, których rozważenie pomoże ci w podjęciu właściwej decyzji.

Odbiór mieszkania

Zakup i odbiór mieszkania z rynku wtórnego może być kwestią kilku tygodni. Co prawda proces poszukiwania swojego M może trwać w nieskończoność, ale załatwienie formalności i przeprowadzka zajmują naprawdę niewiele czasu. Na rynku pierwotnym natomiast zdarza się, że czas oczekiwania na odbiór mieszkania następuje dopiero po kilku miesiącach, jak nie po roku. Bardzo często przyszli lokatorzy decydują się na kupno nowego mieszkania na podstawie projektów, których realizacja trwa miesiącami. Pod względem odbioru mieszkania, cały proces nastąpi o wiele szybciej, wybierając lokal z rynku wtórnego.

Cena zakupu nieruchomości

Spośród tysięcy kupujących znajdują się tacy, dla których cena nie gra roli, oraz tacy, którzy muszą liczyć się z każdą wydaną złotówką. Należy wziąć pod uwagę, że do wartości mieszkania dojdą jeszcze koszty związane z remontem i urządzaniem wnętrza. Wydatki są o wiele większe przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego, gdzie nierzadko kupuje się lokal w stanie surowym. Z kolei można trafić mieszkanie na rynku wtórnym, do którego można natychmiast się wprowadzić, lecz kupującego nie ominą takie koszty, jak czynsz do spółdzielni, fundusz remontowy, czy sam podatek od czynności cywilno-prawnych, który wynosi obecnie 2%.

Lokalizacja nieruchomości

Prawdopodobieństwo zakupu mieszkania z rynku pierwotnego w upatrzonej lokalizacji są niestety bardzo niskie. Większość terenów w centrum lub w pobliskich dzielnicach to stare budownictwo, gdzie występuje największe stężenie mieszkań z rynku wtórnego. Owszem, często bywa, że nowe inwestycje pojawiają się w pobliżu centrum, lecz za tego typu mieszkania z rynku pierwotnego trzeba zapłacić niebagatelne sumy. Decydując się zatem na zakup nieruchomości od dewelopera, należy liczyć się z tym, że będzie to zazwyczaj osiedle położone na terenach podmiejskich.

Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny, ma swoje wady i zalety. Pierwszy z nich to liczne udogodnienia w postaci hal garażowych, windy cichobieżnej lub licznych terenów zielonych wokół obiektu. Rynek wtórny zaś to przede wszystkim lepszy dostęp do punktów usługowych, instytucji czy placówek medycznych.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 723188852

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście