Raty równe a raty malejące

Klienci wybierająć kredyt skupiają się głównie na porównaniu takich parametrów jak marża czy prowizja za udzielenie kredytu. Szacując całkowite koszty udzielonego kredytu warto też porównać jaki wypływ na całkowite koszty ma wybór systemu płatności rat. 

Kredyt może być spłacany w jednym z 2 systemów:

- równych ratach kapitałowo-odsetkowych  (zwanych też annuitetowymi) 

w przypadku wyboru systemu spłat w ratach równych spłaty będą w równych ratach miesięcznych składających się z malejącej części odsetek oraz rosnącej części kapitałowej, natomiast w okresie karencji spłata będzie obejmować tylko odsetki.

Należy  wiedzieć, że suma odsetek od kredytu spłacanego w systemie rat równych, a tym samym całkowity koszt kredytu jest wyższy w porównaniu do takiego samego kredytu spłacanego w systemie rat malejących. 

- malejących ratach kapitałowo - odsetkowych 

w przypadku wyboru systemu spłat w ratach malejących kredyt będzie spłacany w malejących ratach miesięcznych,  które zawierają malejącą część odsetek oraz równą częśc raty kapitałowej, natomiast w okresie karencji spłata bedzie obejmowała tylko odsetki 

W takim systemie spłaty, ze względu na stałą wysokość części kapitałowej, na początku okresu spłaty raty kredytu są najwyższe i maleją wraz ze spłatą kapitału. Kapitał w takim systemie spłaty rat jest spłacany szybciej, co przekłada się na naliczone odsetki których suma w całym okresie kredytowania jest niższa niż przy kredycie o takich samych parametach spłacanym w systemie rat równych. 

Raty równe są rozwiązaniem droższym niż raty malejące ponieważ wolniejsze jest tempo spłaty kapitału i tym samym łączna suma naliczonych odsetek jest wyższa. Ale  nalezy pamiętać też o tym, na poczatkowym etapie raty malejące są wyższe od rat równym i tym samym trzeba przy takim systemie spłaty rat mieć wyższą zdolność kredytową. 

Podsumowująć - w przypadku wyboru rat malejącycych łączna wysokość odsetek jest mniejsza niż w przypadku rat równych, ale trzeba posiadać wyższą zdolność kredytową. System rat równych pozwala na zaciągnięcie wyższego zobowiązania. 

 

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 501098727

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście