16.09.2020 r.
Pierwszy etap oceny każdego wniosku kredytowego to scoring bankowy, a jednym z jego elementów jest zapytanie kierowane do różnych baz. Bank sprawdza, czy Twój dokument tożsamości nie jest zastrzeżony, jak wywiązujesz się ze spłaty zobowiązań kredytowych, a także, czy nie zalegasz innym instytucjom. Jeśli jesteś przedsiębiorcą to również spodziewaj się sprawdzenia po numerze NIP. Bank weryfikuje dane w Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej, Bankowym Rejestrze oraz w bazie Dokumentów Zastrzeżonych.
Jako konsument możesz przygotować się do kredytu i sprawdzić samodzielnie informacje, które na Twój temat zobaczy bank. Bank do Biura Informacji Kredytowej kieruje zapytania kredytowe lub monitorujące, ale Twoje własne zapytanie będzie zapytaniem konsumenckim. Zapytanie konsumenckie nie jest widoczne dla banków i pozostaje bez wpływu na ocenę BIK.
Biuro Informacji Kredytowej
W Biurze Informacji Kredytowej znajdziesz dane o swoich zobowiązaniach kredytowych w trzech grupach:
Aby uzyskać raport BIK należy założyć profil na stronie www.bik.pl.
Tożsamość potwierdzisz on-line lub korespondencyjnie zgodnie z instrukcją, która pojawi się w trakcie zakładania profilu. Po weryfikacji tożsamości możesz pobrać pełny płatny raport za 39 zł lub wykupić pakiet. Masz również prawo raz na pół roku do bezpłatnej Informacji Ustawowej.
BIK udostępnia ponadto opcję ALERTÓW, dzięki czemu masz wiedzę, gdy jakiś bank lub instytucja zapyta o Twoje dane. Zwłaszcza warto uruchomić tę usługę, jeśli zgubisz dokument tożsamości, aby zapobiec wyłudzeniu kredytu na Twoje dane.
Dla osób, które wolą bardziej tradycyjną formę uzyskania raportu dostępna jest opcja:
Jak wygląda taki raport BIK możesz podejrzeć TUTAJ.
Dane do BIK banki przesyłają automatycznie i aktualizują informacje co 7 dni.
Bankowy Rejestr (Niesolidnych Klientów)
Żeby trafić do Bankowego Rejestru trzeba sobie „zasłużyć”, czyli dana instytucja musi Ciebie zgłosić do bazy niesolidnych klientów „ręcznie”. Oczywiście tak samo jak w przypadku przetwarzania danych w BIK bez Twojej zgody, tu również bank musi Cię wcześniej powiadomić o takim zamiarze. Odbieraj więc korespondencję z banku, żeby nie pozbawić się możliwości działania.
W stosunku do Bankowego Rejestru obowiązują te same przepisy Prawa Bankowego co dla BIK, czyli jeśli nie wywiązałeś się ze zobowiązania Twoje dane mogą widnieć w rejestrze przez 5 lat od spłaty.
Żeby sprawdzić czy Twoje dane są w BR i jaka instytucja Ciebie zgłosiła możesz zamówić raport. Robisz to korespondencyjnie i raz na 6 miesięcy opcja jest bez opłat.
Wzór wniosku pobierzesz ze strony Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
Wypełniony wniosek odsyłasz na adres:
Związek Banków Polskich
Biuro Obsługi Klienta
ul. Postępu 17 A; 02-676 Warszawa
System Dokumenty Zastrzeżone
System Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości.
W przypadku utraty dokumentu tożsamości udajesz się w pierwszej kolejności do banku, wystarczy zastrzeżenie w jednym banku. Jeśli utrata dokumentu nastąpiła na skutek przestępstwa dodatkowo zgłaszasz to na policji. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Możesz raz na 6 miesięcy zamówić raport z systemu Dokumentów Zastrzeżonych i robisz to podobnie jak w przypadku BR przez stronę Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
Link do pobrania wniosku znajdziesz TUTAJ.
Wypełniony wniosek o raport z systemu DZ wysyłasz na adres:
Związek Banków Polskich
Biuro Obsługi Klienta
ul. Postępu 17 A; 02-676 Warszawa
Biura Informacji Gospodarczej
W Biurze Informacji Gospodarczej banki sprawdzą, czy nie zalegasz innym firmom (spoza sektora bankowego) np. z tytułu niezapłaconego mandatu. Taki drobiazg jak jazda komunikacją miejską „na gapę” może w nieodpowiednim momencie pokrzyżować lub opóźnić plany związane z kredytem. Jeśli Twoje dane jakiś przedsiębiorca zgłosił do BIG to uregulowanie zobowiązania skutkuje wykreśleniem w terminie 14 dni. Tu już nie czekasz 5 lat jak w przypadku BIK.
Jeśli Twój dług bankowy zostanie sprzedany to firma, która dług nabyła może również Twoje dane zgłosić do Biura Informacji Gospodarczej w toku dochodzenia zwrotu długu na swoją rzecz.
Biur Informacji Gospodarczej mamy kilka, natomiast banki za pośrednictwem BIK współpracują z BIG InfoMonitor.
Wykaz Biur Informacji Gospodarczej znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.
Ponieważ każdy BIG działa niezależnie chcąc uzyskać raport robisz to oddzielnie dla każdego z wybranych biur. Możesz zacząć od tego współpracującego z Biurem Informacji Kredytowej, czyli BIG InfoMonitor S.A.
Na dziś są to:
Autor wpisu:
Nie każdy, kto będzie chciał skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego będzie mógł to zrobić Program gwarantowany kredyt mieszkaniowy wystartował 27 maja. Jednak trzeba zastanowić się, czy aby na pewno jest on dobrym programem, w...
Od dnia 1 stycznia 2019 r. w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów prawo użytkowania...
W czasie kryzysu, banki częściej niż zwykle odmawiają udzielenia finansowania firmom. Część podmiotów działających na rynku mierzy się z problemami finansowymi związanymi z zatorami płatniczymi. Dzieje się tak głównie w firmach usługowych, bo...
Pan Adam napisał do mnie z takim oto problemem: „W zeszłym roku kupiliśmy mieszkanie na kredyt, notariusz dopełnił wszelkich formalności podatkowych i sądowych. W dniu dzisiejszym byliśmy przenieść kredyt do innego banku. W tym celu...
Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku, w tym następujące po sobie w krótkim okresie czasu podwyżki stóp procentowych, należałoby się zastanowić nad wyborem najbezpieczniejszego rozwiązania – dającego Kredytobiorcom...