Refinansowanie wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe

Nie każdy z Państwa wie, ale jest możliwe wzięcie kredytu na refinansowanie kosztów poniesionych na cele mieszkaniowe.  Zazwyczaj zaciągamy kredyt hipoteczny, jeśli chcemy nabyć nieruchomość, bądź ją wybudować lub przeprowadzić jej gruntowny remont, ale możliwy jest też odwrotny zabieg, tzn. zaciągnięcie kredytu hipotecznego w celu odzyskania pieniędzy wcześniej przeznaczonych na cele mieszkaniowe czyli zwrot poniesionych własnych nakładów już po zakończeniu transakcji bądź inwestycji.

Głównym motywem skorzystania z tej opcji jest możliwość dysponowania wolną gotówką na kolejne cele bądź nieplanowane wydatki.

Zastosowanie tego wariantu jest przydatne w wielu sytuacjach np.

- gdy transakcja zakupu nieruchomości jest pewnego rodzaju okazją (niska cena) i zbywca warunkuje sprzedaż szybkim tempem transakcji (gotówka), które może być niemożliwe do uzyskania w przypadku kredytu hipotecznego;

- nieruchomość ma nieuregulowaną sytuacje prawną niepozwalającą na kredytowanie przez bank w danym momencie, a po uregulowaniu sytuacji prawnej przez nowego właściciela możliwe jest zabezpieczenie na nieruchomości;

- trwa budowa domu bądź bliźniaka i właściele chcą ją dokończyć bez sztywnych reguł narzuconych przez banki, które kontrolują inwestycję do czasu jej oddania do użytkowania, gdy udzielają kredytu na budowę;

- budowana nieruchomość należy w części do innych członków rodziny i po wybudowaniu jest możliwość podziału działki i odłączenia reszty rodziny od swojej części;

- gdy pożyczymy pieniądze prywatnie na ww cele i nie chcemy mieć zobowiązań wobec osób, które mogą domagać się szybszego zwrotu gotówki.

 

Należy jednak mieć na uwadze, że na otrzymanie kredytu refinansującego poniesione koszty jest ograniczony czas i w zdecydowanej większości banków jest to 12 miesięcy od momentu ich poniesienia rozumianego jako dokonanie płatności  za nieruchomość bądź podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność. W pojedynczych bankach ten okres jest dłuższy i czas na zwrot kosztów jest do 18 lub maksymalnie 24 miesięcy.

Taki kredyt wiąże się z podobnymi formalnościami jak standardowy kredyt. Oczywistym jest, że dodatkowo trzeba udokumentować poniesione wydatki np. przedstawić akt notarialny w przypadku zakupu bądź rachunki i faktury w przypadku budowy bądź remontu nieruchomości, ale czasem nie wszystkie faktury będą potrzebne, a dokumenty, które byśmy musieli gromadzić przy budowie czy zakupie niewymagane. Dodatkowo ważne jest, aby nieruchomość miała założoną Księgę Wieczystą i uregulowane były w niej dokonane zmiany prawne.

Kredyt refinansujący wydatki daje wiele możliwości, a jego cena jest taka sama jak zwykłego kredytu hipotecznego na zakup bądź budowę czy remont. Jedyna różnica może dotyczyć wysokości kwoty kredytu i maksymalnego stosunku wartości kredytu do nieruchomości (LTV= Loan to Value).

Warto więc pomyśleć o korzyściach, jakie płyną z odzyskanej w ten sposób kwoty gotówki do dyspozycji.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 603364886

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście