29.10.2020r.
Kupując „bliźniaka” możesz trafić na dwa rodzaje nieruchomości, bo bliźniak bliźniakowi nierówny.
[1] Możesz stać się właścicielem działki zabudowanej połówką domu. W tym przypadku nabywasz nieruchomość gruntową zabudowaną domem jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej. Księga wieczysta jest księgą gruntową.
[2] Możesz również stać się właścicielem mieszkania, będącego połówką bliźniaka i jedynie mieć prawo do korzystania z określonej części wspólnej działki. W tym przypadku nabywasz nieruchomość lokalową, czyli lokal mieszkalny w budynku dwulokalowym z udziałem w działce gruntowej. Z nabyciem lokalu mieszkalnego w budynku dwulokalowym najczęściej wiąże się dodatkowa umowa o podział do korzystania z nieruchomości wspólnej. Umowa taka określa prawo do wyłącznego korzystania z wydzielonej części działki przez każdoczesnego właściciela danego lokalu mieszkalnego.
Księga wieczysta w tym przypadku będzie księgą wieczystą prowadzoną dla lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość z udziałem w nieruchomości wspólnej.
„Bliźniaka” w obu wariantach możesz nabyć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Rynek pierwotny
W zależności od etapu zaawansowania budowy możesz mieć do czynienia na rynku pierwotnym z różnymi rodzajami inwestycji, a tym samym różnymi wymogami formalnymi.
Nieruchomość w budowie
Dla nieruchomości w budowie obowiązuje Ustawa o ochronie praw nabywcy, zwana inaczej Ustawą deweloperską. Weszła ona w życie 29 kwietnia 2012 roku i w skrócie dla takich inwestycji wymagana jest:
Nieruchomość gotowa
Nieruchomość gotowa to taka dla której wydano pozwolenie na użytkowanie lub która została zgłoszona do użytkowania. W takim przypadku nie obowiązuje już ustawa deweloperska, a deweloper zawiera umowy przedwstępne z zapłatą na zwykły rachunek bankowy dewelopera.
Zwłaszcza na rynku „gotowych bliźniaków” możesz mieć do czynienia z małymi deweloperami, przedsiębiorcami, którzy nie stosują się od ustawy o ochronie praw nabywcy, ale szukają klientów jeszcze na etapie budowy. Taki mały deweloper często chce wiedzieć, że buduje „dla kogoś” i zawiera umowy rezerwacyjne połączone z określoną wpłatą. Podpisując rezerwację na bliźniak, który jest sprzedawany jako gotowy, ale jeszcze nie ma formalnego dokumentu zakończenia budowy musisz pamiętać, że o kredyt hipoteczny możesz rozpocząć starania dopiero jak deweloper budowę zakończy.
Zadbaj o wystarczający okres, minimum dwóch miesięcy, na załatwienie kredytu hipotecznego od momentu przekazania kompletu dokumentów, w tym zawiadomienia o zgłoszeniu do użytkowania lub pozwolenia na użytkowanie. W niektórych bankach można rozpocząć procedurę wcześniej i przeprocesować wniosek do oceny finansowej, ale jest to pewne odstępstwo od procedur.
Co do zasady dla nieruchomości gotowej przedkładasz do kredytu co najmniej:
W sytuacji gdy wpłacasz większe kwoty na etapie rezerwacji domu lub mieszkania i jednocześnie nie możesz rozpocząć starań o kredyt dobrze jest się zabezpieczyć w umowie zapisami co do zwrotu wpłaty początkowej. Przez kilka miesięcy oczekiwania na zakończenie inwestycji dużo może się zmienić zarówno w zakresie Twojej sytuacji jak i procedur i podejścia do ryzyka banków. Dodatkowo odmowa kredytowania może być też z powodu inwestycji, dewelopera.
Dostęp do drogi publicznej
Z nieruchomością typu „bliźniak” może być związana kwestia dostępu do drogi publicznej. Jeśli nabywany „bliźniak” jest usytuowany przy drodze wewnętrznej to dostęp do drogi publicznej może być ustanowiony poprzez służebność przechodu i przejazdu lub przez zakup udziałów w drodze wewnętrznej.
Zwłaszcza kupując „bliźniaka” na rynku wtórnym zwróć uwagę, czy nie trzeba również nabyć udziałów w drodze wewnętrznej. Przy lokalach mieszkalnych w budynkach dwulokalowych łatwo tę kwestię przeoczyć.
Autor wpisu:
Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań
W: Ekspertka.pl
T: 607-212-013 | [email protected]
06.08.2022 Książeczka mieszkaniowa, choć trochę już zapomniana, nadal może posłużyć jako wkład własny do kredytu mieszkaniowego. Twój bank na podstawie zaświadczenia banku PKO BP o stanie oszczędności i premii gwarancyjnej uwzględnia te...
04.08.2022 Jeszcze jakiś czas temu znaki opłaty sądowej musiałeś nabyć w kasie sądu, a gdy pechowo trafiłeś na przerwę to czas potrzebny na załatwienie sprawy wydłużał się o ten spędzony na ławeczce w korytarzu sądu. Do tego przerwa w kasie...
Kredytobiorcy mają wątpliwości dotyczące wpływu WAKACJI KREDYTOWYCH na kredyty MDM i okres 5 lat ograniczeń. Poniżej zamieszczam odpowiedź BGK z dnia 19.07.2022 r.: "Zawieszenie wykonania umowy, które może przysługiwać na mocy...
Nie każdy, kto będzie chciał skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego będzie mógł to zrobić Program gwarantowany kredyt mieszkaniowy wystartował 27 maja. Jednak trzeba zastanowić się, czy aby na pewno jest on dobrym programem, w...
Od dnia 1 stycznia 2019 r. w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów prawo użytkowania...