5 najczęstszych błędów podczas starania się o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, które wiąże kredytobiorcę z bankiem nawet na 30 lat. Przed złożeniem wniosku należy zatem dokładnie przemyśleć najważniejsze kwestie, by nie narazić się na ewentualne problemy związane ze spłatą. Jakie błędy najczęściej popełniają potencjalni kredytobiorcy?

Zainteresowanie ofertą jednego banku

Powszechną praktyką jest sprawdzenie oferty w banku, w którym jest już prowadzony rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Wśród klientów panuje mylne przekonanie, że to właśnie w swoim banku zdobędą kredyt na najkorzystniejszych warunkach, dlatego też zwyczajnie odpuszczają sobie dalsze poszukiwania.

Tymczasem okazuje się, że wiele banków proponuje atrakcyjne warunki kredytowe nie dla stałych, a dla nowych klientów. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem sprawdzenie aktualnego rankingu banków, które oferują kredyt hipoteczny na dogodnych warunkach.

Składanie wniosku o kredyt bez wkładu własnego

Żaden bank nie udzieli kredytu, jeśli wnioskodawca nie dysponuje oszczędnościami na poziomie przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki wciąż umożliwiają wysokość wkładu własnego na poziomie 10%, wówczas pozostałą kwotę należy ubezpieczyć. Jednak składanie wniosku bez jakichkolwiek oszczędności i myślenie „jakoś to będzie” mija się z celem. Decyzja banku w takiej sytuacji zawsze będzie odmowna.

Brak poduszki finansowej

Wielu kredytobiorców postanawia przeznaczyć na wkład własny wszystkie swoje oszczędności. Nie jest to najlepsze posunięcie, ponieważ brak zasobów finansowych może być nieprzyjemnym zaskoczeniem w momencie, gdy na horyzoncie pojawiają się niespodziewane wydatki. Warto oprócz kwoty wkładu własnego zgromadzić jeszcze kilka tysięcy złotych, by zabezpieczyć się na wypadek takich właśnie sytuacji.

Brak oszacowania zdolności kredytowej

Symulacja zdolności kredytowej to czynność, którą należy wykonać jeszcze przed złożeniem wniosku. Uzyskane liczby pozwolą zorientować się w możliwościach finansowych, jak również wytyczą nieruchomości, za którymi warto się rozglądać. Wyliczenie zdolności kredytowej pozwala uniknąć rozczarowań, kiedy nagle okazuje się, że kredytobiorcy zwyczajnie nie stać na zakup nieruchomości, która wpadła mu w oko.

Składanie wniosku do banku o zaostrzonych procedurach

Przedsiębiorcy często składają wniosek kredytowy, nie wiedząc o tym, że procedury bankowe mogą być zaostrzone dla konkretnego typu działalności. Aby uniknąć decyzji odmownej, warto jeszcze przed złożeniem wniosku zainteresować się szczegółową ofertą danej instytucji.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 508106745

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście