Utrata pracy a kredyt hipoteczny – co robić?

Żyjemy w wyjątkowo niestabilnych czasach, których plany pokrzyżował koronawirus. Każdy obawia się o sytuację zawodową, z niepewnością patrząc w przyszłość. Niestety trudna sytuacja gospodarcza doprowadziła do tego, że wiele osób straciło źródło dochodu, zostając z problemem spłaty kredytu hipotecznego. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Gdy poduszka finansowa nie zadziała

Aby kredytobiorca mógł spać spokojnie bez obaw o swoją płynność finansową, powinien się na tę okoliczność solidnie zabezpieczyć. Zdaniem doradców kredytowych, najlepszym rozwiązaniem jest zgromadzenie środków w wysokości 3- lub 6-krotności miesięcznej raty kredytu. Jednak niewielu jest w stanie zabezpieczyć się w ten sposób w dzisiejszych niepewnych czasach.

W ofercie wielu banków dostępna jest opcja wakacji kredytowych. Ich długość wynosi zazwyczaj 3 miesiące (choć w niektórych przypadkach jest to nawet 6 miesięcy). W tym czasie banki odraczają spłatę części kapitałowej lub kapitałowo-odsetkowej, automatycznie wydłużając o ten okres łączny czas spłaty zobowiązania kredytowego.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej koronawirusem, utworzono Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Aby uzyskać wsparcie finansowe, należy zwrócić się do banku z odpowiednim wnioskiem i spełnić szereg restrykcyjnych wymagań. Przyznane przez Fundusz pieniądze będą podlegać zwrotowi.

Rozmowa z bankiem

Jednym z zapisów umowy kredytowej, które niemal zawsze znajdują się w treści, jest niezwłoczne powiadomienie banku o zmianie sytuacji finansowej. Jako że jest to zmiana, która w istotny sposób wpływa na zdolność kredytową, bank może zaproponować szereg dogodnych rozwiązań.

Kredytodawca oferuje w takich sytuacjach wydłużenie okresu kredytowania, czasowe obniżenie raty, chwilowe zawieszenie spłaty raty w części kapitałowej lub kapitałowo-odsetkowej. Sam kredytobiorca może rozważyć również dołączenie do kredytu kolejnego kredytobiorcy. Wówczas miesięczne zobowiązania ulegną zmniejszeniu.

Ubezpieczenie od utraty pracy

Ubezpieczenie od utraty dochodu jest jednym z produktów oferty bankowej w niektórych instytucjach. Warto jednak zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, ponieważ zazwyczaj nie mają one zastosowania od dnia, w którym kredytobiorca otrzymał wypowiedzenie z pracy. Banki wymagają, aby poszkodowany uzyskał status osoby bezrobotnej. W niektórych przypadkach ubezpieczenie działa tylko w przypadku zwolnień grupowych. Tego typu rozwiązanie nie należy do najtańszych, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie prześledzić warunki, jakich wymaga bank.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 605036669

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście