Prowizja od kredytu hipotecznego - Prowizja za udzielenie kredytu

Jednym z elementów kredytu hipotecznego jest prowizja za udzielenie kredytu. Taką prowizję za udzielenie kredytu pobiera bank, który kredytu udziela, a jest ona liczona od wartości kredytu. Wiele banków deklaruje wysokość prowizji za udzielenie kredytu od 0%, ale niektóre oferty mogą wiązać się z prowizją za udzielenie nawet w wysokości 4 - 5% kwoty zaciąganego kredytu. Należy przy tym dodać, że istnieją przypadki, gdzie informacja o 0 prowizji jest myląca, ponieważ brak prowizji wiąże się z koniecznością wykupienia dodatkowych produktów, których koszt niejednokrotnie wynosi kilka procent wartości kredytu.

Koszt prowizji za udzielenie kredytu to pokaźny wydatek, dlatego bardzo ważne jest, aby porównać oferty wielu banków przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu. Na przykład przy kwocie kredytu mieszkaniowego 300 tys. zł, prowizja za udzielenie kredytu może sięgnąć nawet 15 tys. zł . Niektóre banki dają jednak możliwość doliczenia prowizji do kwoty kredytu, inne będą wymagały wniesienia tej opłaty z góry.

Jak wskazano wcześniej, są oferty z 0 prowizją za udzielenie kredytu. Najczęściej takie oferty są dostępne w ramach promocji w danym banku, czy też w następstwie skorzystania z dodatkowych produktów banku.

Nie płacenie prowizji za przyznanie kredytu, najczęściej będzie się wiązało:

  • z podwyższoną marżą kredytu
  • z posiadaniem konta osobistego w banku udzielającym kredytu
  • ze skorzystaniem z pakietu ubezpieczeń
  • ze skorzystaniem z karty kredytowej

Może zdarzyć się tak, że koszty dodatkowych produktów, okażą się wyższe niż sama prowizja. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu należy dokładnie podliczyć koszty wynikające z poszczególnych ofert.

 

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 508677789

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście