Dom czy mieszkanie – w co lepiej zainwestować

Decydując się na zakup nieruchomości, jednym z najtrudniejszych kroków jest rozstrzygnięcie dylematu: dom czy mieszkanie? Każdy rodzaj obiektu ma swoje wady i zalety, różni się kosztami oraz formalnościami, których należy dopełnić. Co należy wziąć pod uwagę, analizując te dwie opcje?

Wewnętrzny spór o przyszłość

Wybór mieszkania lub domu zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Osoby ceniące bliskość centrum miasta i dobrą komunikację zdecydują się na zakup mieszkania w tej właśnie lokalizacji. Tym, którzy preferują spokój i ciszę, poleca się zakup domu na obrzeżach miasta. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś ceni sobie wolność, ale nie chce rezygnować z zalet mieszkania w mieście? Należy przygotować się na niemałą cenę nieruchomości, a co za tym idzie – na wyższy wkład własny oraz współmiernie wyższe koszty kredytu hipotecznego.

Koszty zakupu domu i mieszkania

Wartość mieszkania to tylko część kosztów, które należy ponieść w związku z jego kupnem. Nabywca zobowiązany jest także odprowadzić podatek PCC (przy zakupie lokalu z rynku wtórnego), dokonać opłat notarialnych (taksa notarialna oraz podatek VAT), założyć księgę wieczystą i dokonać wpisu, a także ubezpieczyć nieruchomość.

Koszty zakupu domu można uznać za porównywalne, pomijając najważniejszą kwestię, jaką jest jego wartość. Dużo większe wydatki szykują się w momencie, gdy nabywca chce samodzielnie wybudować dom. Wówczas w grę wchodzi koszt zakupu działki, projektu domu, podciągnięcie przyłączy wodociągowych, prądu i mediów, konieczność zatrudnienia ekipy budowlanej wraz z kierownikiem budowy, koszt załatwienia niezbędnych pozwoleń, jak również koszty materiałów i robocizny.

W co lepiej zainwestować?

Zakup lub budowa domu bez wątpienia oznaczają większe koszty niż przy zakupie mieszkania. Dom, zlokalizowany nawet w niedalekiej odległości od miejskiego zgiełku, zapewnia dużo większą przestrzeń dla rodziny, co oznacza niezależność i możliwość spędzania wspólnego czasu w dowolny sposób.

Kupno mieszkania to niższe koszty, ale w parze z tym idzie ograniczona swoboda, a nierzadko też uciążliwy sąsiad. Ponadto taki typ nieruchomości najczęściej wymaga uiszczania czynszu każdego miesiąca przez wszystkie lata użytkowania. Nie trzeba jednak martwić się o przeciekający dach, naprawę większych usterek, koszenie trawy czy codzienne odśnieżanie chodnika zimą.

Co zatem wyjdzie korzystniej? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie rodziny oraz koszta, na jakie można sobie pozwolić przy zakupie nieruchomości.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 604126381

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście