Zakup mieszkania w kamienicy na kredyt

Stare, wysokie mieszkania w kamienicach mają swój niepowtarzalny urok. Oferują wiele możliwości aranżacji wnętrza, a jako budynki z wieloletnią tradycją, dostępne są w centrach miast, skąd wszędzie jest blisko. Nic dziwnego, że obiekty te coraz częściej stają się celem deweloperów, a także przeciętnych kredytobiorców. Jak wygląda kwestia kredytu hipotecznego przy zakupie mieszkania w kamienicy?

Dobro luksusowe

Kamienice charakteryzują się ponadczasowym stylem. Odrestaurowane elewacje znakomicie wpisują się w miejski krajobraz, przenosząc przechodniów kilkadziesiąt lat wstecz. Wnętrza mieszkań są wysokie i przestronne, a cały układ mieszkania jest zazwyczaj prostokątny. Ogromnym plusem są duże okna, a co za tym idzie – sporo światła dziennego. Mieszkania w tak niepowtarzalnym klimacie osiągają ostatnio zawrotne ceny, ponieważ traktowane są jako dobra luksusowe.

Jak świeże bułeczki

Średnia cena za metr kwadratowy takiego mieszkania znacznie odbiega od wartości pozostałych mieszkań z rynku wtórnego. Różnice mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Mimo to nie brakuje chętnych, w tym także inwestorów, na natychmiastowy zakup nieruchomości w kamienicy. Liczne zalety powodują trudności w prawidłowej wycenie przez banki. Okazuje się, że zaniżanie wartości mieszkań kamienicznych o 20-30 procent to niemalże standard. Banki wyceniają nieruchomości premium, lecz w tym segmencie transakcje przekraczają zazwyczaj kwotę miliona złotych. Rzeczoznawca, zaniżając wartość nieruchomości, zapewne dąży do zabezpieczenia transakcji. Ponadto opiera się na cenach okolicznych nieruchomości.

Wymagania banku

Dobra wiadomość jest taka, że starając się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości kamienicznej, należy spełnić dokładnie te same wymogi, jakie obowiązują przy pozostałych obiektach z rynku wtórnego. Bankowy personel nie skupia się na stanie technicznym mieszkania, kondycji stropów czy klatki schodowej. O te aspekty trzeba zatroszczyć się samodzielnie. Bank sprawdzi jedynie stopień reprywatyzacji nieruchomości, księgę wieczystą oraz zdolność kredytową. Jeśli wszystkie wymogi finansowe zostaną spełnione, kredytobiorca w ciągu kilku lub kilkunastu dni od podpisania umowy kredytowej otrzyma przelew środków na swoje konto.

Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Poza wspomnianymi wyżej zaletami istnieje kilka dodatkowych argumentów za tym, by wejść w posiadanie mieszkania w kamienicy. Sam metraż lokalu robi wrażenie. Do tego dochodzą grube mury (świetna izolacja dźwięku, ochłodzenie wnętrza latem, ochrona przed niskimi temperaturami zimą), drewniane klatki schodowe, kamienne posadzki a często także witraże w dużych oknach. Mieszkania w kamienicach mają zazwyczaj duże balkony. Nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowej architekturze i drobiazgowych wykończeniach, które niejednokrotnie bywają obiektem zachwytu przechodniów. Kolejną zaletą jest kameralny klimat – budynki kamienic zostały zaprojektowane tak, by na jednym piętrze znajdowały się maksymalnie dwa mieszkania, co czyni je obiektami o niezwykłym charakterze.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 669992520

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście