Jak wycenić wartość mieszkania?

Sprzedaż nieruchomości to nie tylko wykonanie kilku zdjęć i przygotowanie opisu. Największą trudnością jest prawidłowa wycena mieszkania. Kwestia ta spędza sen z powiek właścicielom, którzy samodzielnie próbują ustalić kwotę, a następnie sprawdzają reakcję kupujących. Jak wycenić wartość mieszkania?

Cechy kształtujące cenę

Na ostateczną kwotę nieruchomości wpływa mnóstwo czynników. Trudno określić, który z parametrów przesądza o cenie w największym stopniu. Niemniej jednak wartość mieszkania określana jest na podstawie takich czynników jak lokalizacja, metraż, stan prawny nieruchomości, rok budowy, piętro, na którym znajduje się mieszkanie, stan techniczny, standard wykończenia, a także rozkład pomieszczeń.

O cenie decyduje niejednokrotnie sytuacja właściciela. Jeśli jego zamiarem jest pilna sprzedaż nieruchomości, prawdopodobnie będzie można ją nabyć w atrakcyjnej cenie. Czasem mieszkanie wymaga sporych nakładów finansowych z uwagi na remont – to także dobry argument do negocjacji.

Samodzielna wycena nieruchomości

Zazwyczaj pierwszym krokiem sprzedającego jest rozeznanie się w cenach nieruchomości o podobnym metrażu, standardzie czy lokalizacji. Idealnym narzędziem jest Internet, gdzie można znaleźć tysiące ofert sprzedaży. Warto mieć na uwadze, że większość ogłoszeń zawiera cenę transakcyjną, która jest wyższa o średnio 10% od końcowej ceny nieruchomości. Pozostaje zatem nieco miejsca na ewentualne negocjacje, pozwalające zyskać obustronne zadowolenie.

Wycena z pomocą serwisu internetowego

Zatrzęsienie ofert z rynku wtórnego i pierwotnego spowodowało, że w sieci pojawiły się serwisy oferujące darmową wycenę nieruchomości. Wystarczy wpisać w formularz kluczowe parametry, takie jak miasto, lokalizacja, metraż czy rok budowy, aby uzyskać miarodajne wyniki. Niektóre portale umożliwiają wycenę nieruchomości w oparciu o bardziej zaawansowane metody. To jednak zazwyczaj wiąże się z uiszczeniem opłaty, jednak warto zdecydować się na ten krok, jeśli doświadczenie w sprzedaży nieruchomości jest niewielkie.

Współpraca z agentem nieruchomości

Wycena dokonana przez pośrednika to jedna z najlepszych dostępnych opcji. Specjalista, z uwagi na lata doświadczenia, doskonale orientuje się w aktualnych cenach rynkowych i bez problemu dokona trafnej wyceny. Współpraca z pośrednikiem ma mnóstwo zalet. Czuwa on nad całym procesem sprzedaży i jest dyspozycyjny na każdym etapie. Dzięki temu sprzedaż mieszkania przebiega w sposób prawidłowy, a strony transakcji mają pewność, że zarówno kwestie formalne, jak i prawne, są dopięte na ostatni guzik.

Skontaktuj się z autorem porady

Zadzwoń: 601763828

Albo wyślij wiadomość

Porozmawiaj z ekspertem

Nasi eksperci:

Znajdź eksperta w swoim mieście